Zamknij

Zmiany w PIT. Są nowe wzory formularzy podatkowych

10.10.2019 12:53
Nowe wzory deklaracji PIT
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Obniżka PIT i zwolnienie młodych z podatku to reformy, które już weszły w życie. Ministerstwo finansów zapomniało jednak o formalnościach, czyli dostosowaniu formularzy podatkowych do tych zmian. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji początkiem miesiąca pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie nowych deklaracji podatkowych. Zmiany dotyczą podatku dochodowego od osób fizycznych, do którego zapłaty – jak szacuje rząd – jest 26 milionów Polaków.

Zmianie ulegną druki: PIT-36, PIT36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Zmienią się też informacje stanowiące załączniki do zeznań podatkowych: PIT/B, PIT/BR, PIT/D, PIT/DS, PIT/IP, PIT/M, PIT/MIT, PIT/PM, PIT/O, PIT/Z i PIT/ZG.  

Co się zmieni?

  • Najważniejszą informacją dla podatników są zmiany w formularzu PIT-37. To najpopularniejszy druk składany przez osoby otrzymujące przychody ze stosunku pracy. Nowe druki uwzględnią ulgę dla młodych i obniżenie podatku z 18 do 17 procent.

Zobacz także

  • Młodzi do 26 roku życia od dochodów osiągniętych od 1 sierpnia 2019 roku nie zapłacą podatku. Co to zasady, zwolnienie będzie obowiązywało do kwoty 85 528 złotych – czyli do pierwszego progu podatkowego. Jeśli młodzi zarobią więcej, nadwyżka opodatkowana będzie zgodnie z (nową) skalą podatkową – 17 procentową stawką. W rozliczeniu za 2019 rok próg dochodowy będzie niższy, gdyż reforma weszła w życie dopiero w sierpniu. Limit gwarantujący zwolnienie z PIT dla młodych za 2019 rok to 35 636, 67 złotych za okres od sierpnia do końca roku.

Zobacz także

Nowa ulga dotyczy zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej oraz pracujących na podstawie umowy zlecenia. Nie uwzględnia jednak samozatrudnionych.

  • Obniżka PIT do 17 procent. Początkiem miesiąca weszła w życie powszechna obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 do 17 procent. Ta reforma determinuje także zmiany przy obliczeniu podatku w rozliczeniu rocznym, mamy bowiem do czynienia z nową skalą podatkową. Choć co do zasady, stawka PIT do pierwszego progu podatkowego wynosi 17 procent, za 2019 rok rozliczymy się według stawki 17,75 procent. Wynika to z faktu, że obniżka ma zastosowanie do zarobków za okres październik- grudzień, zaś przez pozostałe 9 miesięcy obowiązywała stawka 18 procentowa.

Zobacz także

  • Ulga termomodernizacyjna po raz pierwszy będzie miała zastosowanie w rozliczeniu za 2019 rok. Preferencja polega na odliczeniu od dochodu, a w przypadku ryczałtowców – przychodu, kosztów przeznaczonych na termomodernizację. Chodzi na przykład o instalację fotowoltaiczną czy montaż kolektorów słonecznych.

Zobacz także

  • Zmiany w podatku minimalnym także będą miały odzwierciedlenie w nowych formularzach. Chodzi o przychody z nieruchomości komercyjnych, które od początku 2019 roku opodatkowane są na nowych zasadach. Tym podatkiem objęte są wszystkie budynki, które generują przychody na przykład z najmu lub dzierżawy w ramach działalności gospodarczej i których wartość przekracza 10 milionów złotych. Zgodnie z przepisami,  kwota ta przypada na podatnika bez względu na ilość i wartość posiadanych przez niego budynków.

Zobacz także

  • Opodatkowanie kryptowalut to kolejna zmiana, która wymusiła stworzenie nowych formularzy. Przychody z obrotu walutami wirtualnymi kwalifikowane są do przychodów z kapitałów pieniężnych.

    „Dla przychodów z tego tytułu określone zostały szczególne zasady opodatkowania. Przychody te nie są łączone z innymi przychodami z kapitałów pieniężnych. Kwalifikacja do źródła przychodów – kapitały pieniężne dokonana zostanie nawet wtedy, gdy podatnik będzie osiągał przychody z obrotu walutami wirtualnymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji przyjęcia powyższych zasad, poniesiona strata z obrotu walutami wirtualnymi, nie będzie mogła być odliczona od innych dochodów podatnika, np. ze sprzedaży akcji, czy też z prowadzonej działalności gospodarczej” – czytamy w zasadnieniu. 

Zobacz także

  • Exit tax, czyli podatek od niezrealizowanych zysków. Innymi słowy – to podatek od przeniesienia biznesu za granicę. Podatnik w związku ze zmianą siedziby firmy musi poinformować polską skarbówkę.
  • Inne zmiany dotyczą między innymi cen transferowych, opodatkowania przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tzw. IP-box a także zmiany terminu składania niektórych deklaracji.

Zobacz także

RadioZET.pl