Zamknij

Niedopłata podatku? PIT można zapłacić do 1 czerwca

24.04.2020 13:12
PIT za 2019 rok. Do kiedy zapłacić podatek. Wpłaty na mikrorachunek
fot. Zbigniew Guzowski/Shutterstock (ilustracyjne)

Jeśli z zeznania podatkowego wynika niedopłata podatku, można go zapłacić także po 30 kwietnia. Skarbówka nie naliczy wówczas odsetek za zwłokę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Przez epidemię koronawirusa wiele firm ma obecnie na głowie ratowanie finansów. Przedsiębiorcy walczą o płynność finansową, a pracujący podatnicy obawiają się zwolnień. W odpowiedzi na apel podatników, Ministerstwo Finansów zdecydowało się przedłużyć okres rozliczenia rocznego ze skarbówką.

Ostateczny termin złożenia PIT mija nie 30 kwietnia, lecz 1 czerwca. Do tego czasu należy złożyć formularz, a także zapłacić ewentualny podatek. Jak poinformował resort finansów, minister finansów Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym podatnik nie zapłaci odsetek za zwłokę, jeżeli rozliczy się do 1 czerwca.

Nie będzie odsetek za zwłokę z tytułu rocznego rozliczenia PIT za ubiegły rok. To nasze kolejne działanie ułatwiające wywiązanie się w tym trudnym czasie z obowiązku podatkowego 

– mówi cytowany w informacji minister finansów Tadeusz Kościński

Rozporządzenie w tej sprawie przewiduje zaniechanie poboru odsetek za zwłokę naliczonych od 1 maja 2020 roku do 1 czerwca 2020 roku od zaległości podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotyczy to podatników składających zeznania PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT 37, PIT-38 i PIT-39.

Dodano, że na równi z wpłatą będzie traktowane zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku w tym okresie.

Zobacz także

Wpłata podatku tylko na mikrorachunek podatkowy

Mikrorachunki podatkowe obowiązują od 1 stycznia. Wtedy też zmieniły się zasady rozliczeń ze skarbówką. Należne podatki należy wpłacać nie na jedno z wielu kont urzędu skarbowego, lecz na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Indywidualny rachunek służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Na mikrorachunek można wpłacić także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych w PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia. Inne podatki należy wpłacać na rachunki podatkowe skarbówki, tak jak dotychczas.  

Zobacz także

Co istotne, rachunek ten służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli na prywatne konto podatnika.

O tym, jak wygenerować numer mikrorachunku podatkowego przeczytasz tutaj>>>

Skarbówka pomoże w rozliczeniach

Ministerstwo Finansów poinformowało także, że w sobotę 25 kwietnia podatnicy będą mogli zadzwonić na infolinię Krajowej Administracji Skarbowej i zapytać konsultantów o usługę Twój e-PIT.

Kilka dni temu ministerstwo informowało, że korzystając z usługi Twój e-PIT złożono do tej pory 4 miliony zeznań podatkowych za 2019 rok. Usługa ta pozwala rozliczyć PIT 21 mln podatników.

Zobacz także

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego.

Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

RadioZET.pl/PAP