Zamknij

Do kiedy złożyć PIT za 2019 rok? Są nowe terminy

08.01.2020 15:56
PIT za 2019 rok. Do kiedy? Terminy, zasady, zwrot podatku
fot. Joanna Dorota/Shutterstock (ilustracyjne)

W tym roku będziemy mogli rozliczyć się ze skarbówką od 15 lutego do końca kwietnia. Wyjaśniamy, jak poprawnie złożyć PIT za 2019 rok. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 - możesz to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 rok – poinformowało Ministerstwo Finansów. Cześć zeznań podatkowych można złożyć korzystając z usługi Twój e-PIT. Można także przesłać gotowy formularz elektronicznie lub wybrać tradycyjną metodę – udać się do urzędu skarbowego i wypełnić druk.

Kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Na szybkie rozliczenie ze skarbówką mogą liczyć podatnicy składający zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. W zakresie PIT-28 i PIT-36 – nie będzie dotyczyć przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Zgodnie z założeniem resortu, usługa Twój e-PIT ma być stale udoskonalana.

Zobacz także

  • Najsłynniejszym formularzem podatkowym jest PIT-37. Wypełniają go podatnicy,  którzy otrzymali przychody za pośrednictwem płatnika, czyli np. pracodawcy. Chodzi o zarobki z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy, emerytury czy renty.
  • PIT-36 i PIT-36 L składają podatnicy prowadzący biznes opodatkowany odpowiednio według skali podatkowej i podatkiem liniowym. PIT-36, niezależnie od liczby źródeł przychodów uzupełniają także podatnicy, którzy uzyskali przychody z najmu.
  • PIT-28 obejmuje przychody podatników, który zdecydowali się na ryczałt. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać podatnicy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych oraz podatnicy rozliczający przychód z najmu i umów o podobnym charakterze. Ministerstwo Finansów przypomina, że PIT-28 należy złożyć do 2 marca 2020 roku.

Zobacz także

Jak działa Twój e-PIT?

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego. 

Zobacz także

Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

Kiedy zwrot podatku?

Co do zasady, skarbówka ma trzy miesiące na zwrot nadpłaconego podatku. Tak jest w przypadku formularzy wypełnianych na papierze. W przypadku rozliczeń przez internet, urząd dokona zwrotu w ciągu 45 dni od dnia przesłania deklaracji. Jeśli ta zostanie przesłana przed 15 lutego, skarbówka zacznie liczyć 45 dni od daty 15 lutego. Co istotne, jeśli w trakcie rozliczenia PIT okaże się, że konieczna jest dopłata podatku, wpłaty należy dokonać na nowych zasadach. Od 1 stycznia podatku wpłacamy na mikrorachunki podatkowe. Dowiedz się, jak wygenerować ich numer>>>

RadioZET.pl