Zamknij

Rozliczenie PIT. Darowiznę można odliczyć od podatku

28.01.2020 14:40
Darowizna w PIT za 2019 rok. Jak odliczyć. PIT 2020
fot. Shutterstock/ Robson90 (ilustracyjne)

Wpłaciłeś darowiznę na cel dobroczynny? Możesz pomniejszyć podstawę opodatkowania, a tym samym zapłacić mniejszy podatek w rocznym rozliczeniu PIT. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Podatnicy rozliczający się ze skarbówką mogą pomniejszyć podstawę opodatkowania, a tym samym odprowadzić niższy podatek, dzięki wpłaconym w 2019 roku darowiznom. Na czym polega to odliczenie?

Podatnik może pomniejszyć zadeklarowane w PIT dochody o kwotę przekazanych na cele dobroczynne darowizn w 2019 roku. Jest jednak kilka warunków odliczenia. Chodzi o darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, lub darowizny dotyczące kultu religijnego np. na Kościół.

Krew to też darowizna

Istnieje też ulga dla krwiodawców w PIT. Ta w formularzu podatkowym zdefiniowana jest jako darowizna. Darowizna krwi podlega odliczeniu ekwiwalentu za nią od zarobków, czyli podstawy opodatkowania. Podatnik odlicza ekwiwalent za krew, który przysługiwałby dawcy, z tytułu przekazania określonej ilości krwi.

Zobacz także

Ile można odliczyć?

Odlicza się wartość faktycznie przekazanej darowizny, jednak nie więcej niż 6 procent dochodu/przychodu darczyńcy. Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele kultu religijnego, honorowego krwiodawstwa oraz kształcenia zawodowego.

Co istotne, nie można odliczyć darowizn przekazanych na rzecz osób fizycznych lub na rzecz organizacji bez osobowości prawnej. Nie można też odliczyć wpłat, które zostały zwrócone darczyńcy w jakiejkolwiek formie.

Zobacz także

Darowiznę należy udokumentować

Dowodem wpłaty może być wyciąg z konta bankowego. Skarbówka może wymagać także dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej.

>>> Masz problem z rozliczeniem PIT? Nie wiesz jak skorzystać z ulgi? Chcesz wiedzieć, co zmieniło się w prawie? Dołącz do nas na Facebooku!<<< 

Do kiedy PIT za 2019 rok?

Rozliczenia PIT można dokonać od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 rok. Cześć zeznań podatkowych można złożyć korzystając z usługi Twój e-PIT. Można także przesłać gotowy formularz elektronicznie lub wybrać tradycyjną metodę – udać się do urzędu skarbowego i wypełnić druk.

Zobacz także

RadioZET.pl