Zamknij

PIT tylko do 30 kwietnia. O czym pamiętać przed rozliczeniem?

27.04.2021 08:51
Ostatnie dni na PIT za 2020 rok
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Tylko do końca kwietnia podatnicy mogą rozliczyć się ze skarbówką. Przypominamy o ulgach, sposobach na złożenie PIT i ważnych zmianach w przepisach.

  1. PIT za 2020 rok. Jak go przesłać?
  2. Twój e-PIT. Które deklaracje zostaną przesłane automatycznie?
  3. Ulgi w PIT, czyli jak zmniejszyć podatek
  4. Zwrot podatku i nadpłata

PIT za 2020 rok można złożyć tylko do 30 kwietnia 2021 roku. Jak rozliczyć się ze skarbówką? O jakich ulgach pamiętać?

Wyjaśniamy, jak dopełnić formalności podatkowych przed majówką.

PIT za 2020 rok. Jak go przesłać?

PIT można złożyć na wiele sposobów. Można przesłać skarbówce e-deklarację, złożyć papierowy druk w urzędzie lub przesłać formularz pocztą. Do najszybszych sposobów zaliczyć należy skorzystanie z usługi Twój e-PIT, adresowanej (na razie) jedynie do osób fizycznych.

Termin na złożenie deklaracji mija 30 kwietnia. Choć najsłynniejszy PIT-37 wygenerowany zostanie automatycznie, warto zerknąć do niego przed upływem terminu, chociażby ze względu na przysługujące podatnikom ulgi.

Twój e-PIT. Które deklaracje zostaną przesłane automatycznie?

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego. Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

Nie każdy może skorzystać jednak z tego udogodnienia. Choć resort finansów obiecał, że z usługi skorzystają także przedsiębiorcy, to na razie jednak usługa dostępna jest tylko dla podatników rozliczających PIT-37 i PIT-38. Co do zasady, możliwe jest też rozliczenie PIT-28, PIT-36, ale tylko w zakresie niedotyczącym prowadzonej działalności.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podsumował w jednym w ostatnich komunikatów resortu, że do tej pory do skarbówki wpłynęło już 5 mln zeznań w ramach tej usługi.

Ulgi w PIT, czyli jak zmniejszyć podatek

Przed 30 kwietnia warto sprawdzić przygotowane przez skarbówkę zeznanie lub wysłać je na własną rękę. Dlaczego? Chociażby ze względu na ulgi, które przysługują podatnikom z racji przekazanej w 2020 roku krwi, darowizn, wydatków na leki, inwestycji fotowoltaicznych czy chociażby posiadania dzieci.  

Na korzystniejsze rozliczenie ze skarbówką mogą także liczyć ci, którzy ponieśli wydatki na internet lub pracownicy, który nie skończyli 26 lat. Warto także zerknąć do automatycznie przygotowanego zeznania, chociażby ze względu na możliwość przekazania 1 proc. PIT potrzebującym.

Zwrot podatku i nadpłata

Podatnicy, którzy złożą swoje zeznanie roczne w formie elektronicznej poprzez usługę Twój e-PIT lub system e-Deklaracje mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni. W przypadku zeznań złożonych papierowo termin ten wynosi trzy miesiące.

Jeśli jednak okaże się, że podatnik np. przekroczył drugi próg podatkowy i z jego zeznania podatkowego wyniknie nadpłata, rozliczenia będzie musiał dokonać za pośrednictwem mikrorachunku podatkowego, czyli indywidualnego rachunku podatkowego. Co istotne, służy on tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli na prywatne konto podatnika.

Aby wygenerować taki rachunek, należy znaleźć generator na stronie podatki.gov.pl i wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego.

RadioZET.pl