Zamknij

PIT za 2020 rok i wspólne rozliczenie małżonków. Kiedy się opłaci?

15.02.2021 19:19
Rozliczenie PIT z małżonkiem
fot. Bartolomiej Pietrzyk/shutterstock (ilustracyjne)

Małżeństwa mają przywilej wspólnego rozliczenia się ze skarbówką. Nie w każdym przypadku jednak taki sposób złożenia deklaracji zapewni niższy podatek.

PIT za 2020 rok można złożyć z drugą połówką. Jeśli jest się w związku małżeńskim a dochody małżonków dostatecznie się różnią, wówczas takie rozwiązanie się opłaci.

Tłumaczymy, jak rozliczyć się wspólnie i w jakich przypadkach gwarantuje to niższy podatek do zapłaty.

Wspólne rozliczenie. Dla kogo?

Od 15 lutego można już przesłać skarbówce PIT. Małżeństwa mogą ułatwić sobie to zadanie a przy okazji zaoszczędzić na podatku. Ci, którzy zawarli związek małżeński przed 2020 rokiem i rozliczają się według skali podatkowej (płacą 17 lub 32 proc. PIT), mogą skorzystać z tego rozwiązania. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie wspólności majątkowej.

Co w przypadku śmierci jednego z małżonków? Takie rozliczenie nadal jest możliwe, jeśli podatnik zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem 2020 roku, a jego współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub w 2021 roku.

Na czym polega wspólne rozliczenie?

Na czym polega wspólne rozliczenie? Jeden z małżonków w deklaracji zaznacza opcję „rozliczenie wspólne z małżonkiem”. Wówczas, bez względu na sposób złożenia deklaracji, skarbówka wyliczy podatek od sumy dochodów małżeństwa. Podatek wylicza się wówczas w imieniu obojga podatników w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Najprościej korzyści ze wspólnego rozliczenia wskazać na przykładzie. Załóżmy, że podatnik A zarobił 20 tysięcy a podatnik B 100 tysięcy złotych w 2020 roku. Podatnik, który zarobił do 85.528 zł (próg podatkowy), zapłaci 17 proc. podatku. Każda kwota powyżej tej sumy opodatkowana jest 32 proc. stawką PIT. Co to oznacza?

  • Podatnik A od 20 tysięcy złotych, które zrobił w 2020 roku zapłaciłby oko 3400 zł podatku. Drugi małżonek zapłaci około 15 tysięcy złotych od kwoty 85,5 tys. zł, ale od nadwyżki powyżej tej kwoty zapłaci 32 proc. podatku. Zatem podatnik B od nadwyżki, czyli od kwoty 14 472 złotych zapłaci dodatkowe 4631 zł. Suma 19 812 zł. Razem małżeństwo zapłaci około 23 tysięcy zł podatku (bez uwzględniania kwoty wolnej).
  • Ile małżeństwo może zaoszczędzić, jeśli skarbówka zsumuje ich dochody? Łącznie para zarobiła 120 tysięcy złotych. Zasada jest prosta: dzielimy ten dochód na pół i obliczamy podatek w podwójnej wysokości. Podatek od 60 tysięcy to nieco ponad 10 tys. złotych. PIT w podwójnej wysokości wyniesie około 20 tysięcy złotych, dzięki czemu para zaoszczędzi przynajmniej dwa tysiące złotych.

Największą korzyść małżeństwo odczuje wtedy, gdy jeden z podatników zarabia powyżej progu podatkowego, a drugi nie zarabia wcale. Zasada jest prosta: im większa dysproporcja w dochodach, tym większe korzyści.

Twój e-PIT a wspólne rozliczenie

Pary mogą rozliczyć się wspólnie korzystając z usługi Twój e-PIT. W tej usłudze (w przypadku PIT-36 i PIT-37) jest możliwość rozliczenia się w sposób preferencyjny ze współmałżonkiem.

„Zaproponowane zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie, nawet jeśli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem, a także wybrać formę opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Taka możliwość jest dostępna po zalogowaniu się do usługi i wybraniu odpowiedniej opcji” – tłumaczy resort finansów.

RadioZET.pl/gov.pl