Zamknij

PIT zero również dla młodych obcokrajowców. Stracą na tym starsi pracownicy?

26.08.2019 11:45
PIT dla młodych. Z ulgi mogą skorzystać również obcokrajowcy pracujący w Polsce
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Obcokrajowcy do 26. roku życia, który pracują w Polsce, również zostaną objęci PIT-em zero dla młodych. Zdaniem niektórych ekspertów pracodawcy mogą częściej zatrudniać młodych pracowników z zagranicy kosztem starszych Polaków.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Prawo.pl, resort finansów doprecyzował, kto dokładnie będzie mógł skorzystać z PIT-u zero dla młodych.

Zgodnie z przepisami od sierpnia osoby do 26. roku życia zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub zlecenie są zwolnione z płacenia podatku dochodowego.

PIT zero również dla młodych obcokrajowców

Na zapytania portalu Ministerstwo Finansów odpowiedziało, że PIT zero dla młodych dotyczy zarówno rezydentów, czyli osób mieszkających w Polsce, posiadających tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych i przebywających w kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, płacących podatki od całości uzyskiwanych dochodów/przychodów, bez względu na miejsce położenia ich źródeł, jak i nierezydentów.

Zobacz także

Czyli w praktyce obcokrajowców mieszkających i pracujących w Polsce czasowo.

Zdaniem Przemysława Pruszyńskiego, doradcy podatkowego i eksperta departamentu prawa gospodarczego Konfederacji Lewiatan, takie ułatwienie dla pracowników z zagranicy może pomóc polskiemu rynkowi pracy.

– Jeżeli brak PIT okazałby się dla ludzi młodych spoza Polski na tyle atrakcyjny, że jeszcze chętniej przyjeżdżaliby do nas do pracy, to byłaby to dobra informacja. Dziś w wielu branżach, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym, pracodawcy narzekają na brak pracowników niższego szczebla, a dzięki młodym ludziom np. z Ukrainy, byłaby możliwość zaspokojenia tych potrzeb w większym stopniu – powiedział Pruszyński w rozmowie z portalem Prawo.pl.

Jednak według Przemysława Hinca, doradcy podatkowego ze spółki PJH Doradztwo Gospodarcze, PIT zero dla młodych również dla obcokrajowców może negatywnie wpłynąć na spadek zatrudnienia starszych polskich pracowników.

Zobacz także

Z tego, co mi wiadomo, na Ukrainie studia kończą dwudziestodwu-, dwudziestotrzylatkowie, a więc i dyplom inżyniera uzyskuje się w młodszym wieku niż w Polsce. W porównaniu do naszego rynku pracy młodsze też osoby wchodzą na rynek z kwalifikacjami na poziomie średniego szczebla technicznego. Nie chce mi się wierzyć, że rząd o tym nie wiedział, projektując te rozwiązania podatkowe.

Przemysław Hinc

Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, w ogóle poddaje pod wątpliwość różnicowanie podatników ze względu na wiek.

– Uważamy, że kryterium wieku nie jest odpowiednie. Jedynym czynnikiem, który wpływa na zróżnicowanie opodatkowania, powinien być dochód – wyższe opodatkowanie dla lepiej zarabiających, niższe dla osób o niskich dochodach – tłumaczył Ostrowski w rozmowie z Prawo.pl.

Portal przypomniał, że uchwalona ustawa i podpisana przez prezydenta w sprawie PIT-u zero dla młodych nie dotyczyła analizy wpływu zwolnienia podatkowego na rynek pracy.

Zobacz także

PIT zero dla młodych — zasady

Dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą.

Z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników.

Ulgą objęte będą przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT.

Tylko w 2019 roku limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia.

Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli młody pracownik zarabia więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

Ulga w PIT dla młodych osób nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS i NFZ (jeśli pracownik jest objęty ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym).  

Przepisy o uldze weszły w życie 1 sierpnia tego roku i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl