Zamknij

Nowe terminy i wzory deklaracji podatkowych. Zmiana dla 90 tys. firm

19.02.2021 08:08
Nowe formularze podatkowe
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Trwają prace nad nowym rozporządzeniem zmieniającym wzory niektórych deklaracji PIT. Projekt ma związek ze zmianą terminów wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

PIT-y można przekazywać skarbówce od 15 lutego. Ministerstwo Finansów wskazało, że firmy, które ucierpiały przez koronakryzys nie będą musiały spieszyć się z wpłatą zaliczek na PIT.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt w tej sprawie. Będą nowe wzory deklaracji PIT-4R i PIT- 8AR. Tłumaczymy, których płatników dotyczą zmiany.

Zmiany deklaracji podatkowych. Nowy termin wpłaty zaliczek

Do 20 sierpnia firmy z branż, które najbardziej ucierpiały w zw. z COVID-19, będą mogły przekazać zaliczki na podatek i zryczałtowany podatek PIT, pobranych przez płatnika w styczniu 2021 roku - przekazał resort finansów.

W związku z taką zmianą uaktualnione mają zostać dwa druki: PIT-4R i PIT-8AR, które dotyczą podatków pobranych w 2021 roku.

  • PIT-4R to deklaracja roczna o zaliczkach na podatek dochodowy wpłaconych przez pracodawcę. Taki druk trafia wyłącznie do skarbówki, pracownik zaś od płatnika otrzymuje druk PIT-11, który nie ulegnie zmianie. W takiej deklaracji płatnik podaje fiskusowi kwoty zaliczek na podatek dochodowy. Niezależnie od liczby pracowników, płatnik przekazuje skarbówce jeden druk, w którym podaje liczbę zatrudnionych, sumę pobranych zaliczek na PIT.
  • PIT-8AR dotyczy tych, płatników, którzy pobierają zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, a szczególnie w przypadku należności osób zagranicznych, dywidend, odsetek, wygranych w konkursach czy świadczeń emerytów i rencistów.

Co zmieniło się w deklaracjach? Płatnicy będą mogli w nich wskazać konkretny miesiąc 2021 roku, w którym skorzystali z przesunięcia terminu przekazania pobranego podatku. Deklarację wyżej wskazane składa się do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, a zatem w przypadku zaliczek pobranych i opłaconych w 2021 roku, druki należy przesłać w 2022 roku.

Kogo dotyczą nowe terminy?

Nowe przepisy i nowy termin wpłaty zaliczek na PIT dotyczy jedynie tych przedsiębiorców, którzy ponieśli straty przez koronakryzys. Chodzi głównie o reprezentantów sektorów tj. rozrywka, gastronomia, branża fitness, handel i turystyka.

"Rozporządzenie przedłuży do 20 sierpnia 2021 r. termin przekazania zaliczek na podatek i zryczałtowanego podatku, pobranych przez płatnika w styczniu 2021 r. Rozwiązanie to obejmie ok. 90 tys. przedsiębiorców" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Takie rozwiązane resort zastosował już podczas wiosennego lockdownu. Wówczas termin wpłaty podatku pobranego w marcu, kwietniu i maju 2020 roku przedłużono także odpowiednio do 20 sierpnia, 20 października i 20 grudnia. Z rozwiązania skorzystało 1,2 mln płatników.

Jesienią minionego roku również przedłużono terminy wpłat zaliczek dla 85 tysięcy firm. Do 20 maja 2021 roku należy wpłacić zaliczki pobrane w październiku minionego roku. Do czerwca należy uiścić kwoty pobrane w listopadzie i do 20 lipca bieżącego roku te, pobrane w grudniu 2020 roku.

RadioZET.pl/PAP