Zamknij

Twój e-PIT. Deklaracje zostaną automatycznie wysłane

30.04.2020 12:35
PIT za 2019 rok - do kiedy
fot. fizkes/shutterstock (ilustracyjne)

Choć Ministerstwo Finansów dało podatnikom więcej czasu na rozliczenie się ze skarbówką, warto już 30 kwietnia uzupełnić formularz. Dlaczego?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Przez epidemię koronawirusa wiele firm ma obecnie na głowie ratowanie finansów. Przedsiębiorcy walczą o płynność finansową, a pracujący podatnicy obawiają się zwolnień. W odpowiedzi na apel podatników, Ministerstwo Finansów zdecydowało się przedłużyć okres rozliczenia rocznego ze skarbówką.

Ostateczny termin złożenia PIT mija nie 30 kwietnia, lecz 1 czerwca. Do tego czasu należy złożyć formularz, a także zapłacić ewentualny podatek. Dlaczego lepiej już 30 kwietnia zaktualizować dane w systemie Twój e-PIT?

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT znajduje się przygotowane zeznanie podatkowe, które 30 kwietnia zostanie automatycznie zaakceptowane, jeśli samodzielnie podatnik nie złoży swojego rozliczenia 

– poinformował resort finansów

Ministerstwo dodaje, że w przypadku, gdyby okazało się, że zaakceptowaną przez skarbówkę deklarację trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Będzie to wówczas potraktowane jako korekta deklaracji.

Zobacz także

Jak czytamy w komunikacie, możliwość korekty będzie dostępna po zakończeniu automatycznej akceptacji deklaracji (proces będzie trwał w dniach 1-4 maja).

Istotne jest, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 30 kwietnia stanowią korekty tych zeznań zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Błędnie wskazany cel złożenia deklaracji będzie weryfikowany przez urząd skarbowy i w razie potrzeby wyjaśniany z podatnikiem 

- wyjaśnia resort finansów

Aby zatem uniknąć wysyłki korekty deklaracji, warto zajrzeć do deklaracji już 30 kwietnia. Warto zrobić to chociażby ze względu na ulgi, które przysługują podatnikom. Od podatku można odliczyć ulgę na dzieci lub składki zdrowotne na ZUS.

Od dochodu zaś wydatki na rehabilitację, termomodernizację, składki na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, darowizny czy ulgę badawczo – rozwojową. Skorzystanie z obydwu rodzajów odliczeń pozwoli ostatecznie zmniejszyć kwotę podatku wpłacanego skarbówce.

Warto też sprawdzić w usłudze Twój e-PIT, na jaki cel przeznaczony jest nasz 1 procent podatku. Skarbówka wykorzystuje dane z lat ubiegłych, co można samodzielnie zaktualizować.

WAŻNE

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

RadioZET.pl/gov.pl