Zamknij

PIT-28 tylko do 1 marca. Skarbówka przypomina o terminach

01.03.2021 09:53
PIT-28. Zasady, terminy, odliczenie ulg
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

1 marca to ostateczny termin rozliczenia dla tych, którzy np. zarabiają na najmie mieszkania. Wyjaśniamy, kto musi złożyć deklarację PIT-28.

PIT-28 to deklaracja dla ryczałtowców, którzy np. zarabiali na najmie mieszkania w minionym roku. Mija termin rozliczenia się ze skarbówką.

Podatnicy muszą wysłać PIT-28 do 1 marca 2021 roku. Nie wszyscy będą mogli rozliczyć za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

PIT-28 do 1 marca. Kogo dotyczy ten obowiązek?

- Termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 1 marca - przypomina Ministerstwo Finansów.

Deklaracja PIT-28 dotyczy wyłącznie tych, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Mowa o zarobkach z tytułu:

  • pozarolniczej działalności gospodarczej
  • z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonego biznesu
  • sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Co do zasady, PIT-28 i PIT-28S (przedsiębiorstwo w spadku) składa się do końca lutego. 28 lutego wypadł jednak w niedzielę, dzień wolny od pracy, a zatem ostatecznym terminem na złożenie zeznania jest 1 marca.  

Zobacz także

Skarbówka przypomina, że jest to także termin wpłaty ryczałtu za ostatni kwartał  minionego roku.

 PIT-28. Jak się rozliczyć

Najprostszym sposobem rozliczenia jest usługa Twój e-PIT. Mogą z niej skorzystać podatnicy rozliczający przychody z najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, lub ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych lub zwierzęcych opodatkowanych ryczałtem. Usługa ta nie jest dostępna dla tych, którzy prowadzą własny biznes.

Co istotne, PIT-28 nie zaakceptuje się sam tak jak w przypadku najpopularniejszego zeznania PIT-37. Podatnik musi sprawdzić i zaakceptować druk. Na końcu warto pobrać  Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest potwierdzeniem wysyłki deklaracji.

Inni podatnicy mogą złożyć samodzielnie wypełnioną e-deklaracje lub rozliczyć się tradycyjnie – w urzędzie skarbowym.

RadioZET.pl/PAP