Oceń
1 marca to ostateczny termin rozliczenia dla tych, którzy np. zarabiają na najmie mieszkania. Wyjaśniamy, kto musi złożyć deklarację PIT-28.
PIT-28 to deklaracja dla ryczałtowców, którzy np. zarabiali na najmie mieszkania w minionym roku. Mija termin rozliczenia się ze skarbówką.
Podatnicy muszą wysłać PIT-28 do 1 marca 2021 roku. Nie wszyscy będą mogli rozliczyć za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.
PIT-28 do 1 marca. Kogo dotyczy ten obowiązek?
- Termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 1 marca - przypomina Ministerstwo Finansów.
Deklaracja PIT-28 dotyczy wyłącznie tych, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Mowa o zarobkach z tytułu:
- pozarolniczej działalności gospodarczej
- z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonego biznesu
- sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Co do zasady, PIT-28 i PIT-28S (przedsiębiorstwo w spadku) składa się do końca lutego. 28 lutego wypadł jednak w niedzielę, dzień wolny od pracy, a zatem ostatecznym terminem na złożenie zeznania jest 1 marca.
Skarbówka przypomina, że jest to także termin wpłaty ryczałtu za ostatni kwartał minionego roku.
PIT-28. Jak się rozliczyć
Najprostszym sposobem rozliczenia jest usługa Twój e-PIT. Mogą z niej skorzystać podatnicy rozliczający przychody z najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, lub ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych lub zwierzęcych opodatkowanych ryczałtem. Usługa ta nie jest dostępna dla tych, którzy prowadzą własny biznes.
Co istotne, PIT-28 nie zaakceptuje się sam tak jak w przypadku najpopularniejszego zeznania PIT-37. Podatnik musi sprawdzić i zaakceptować druk. Na końcu warto pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest potwierdzeniem wysyłki deklaracji.
Inni podatnicy mogą złożyć samodzielnie wypełnioną e-deklaracje lub rozliczyć się tradycyjnie – w urzędzie skarbowym.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł

