Zamknij

Ostatnie chwile na PIT-28. Do kiedy złożyć zeznanie?

27.02.2020 09:36
PIT-28 tylko do 2 marca. Jak się rozliczyć
fot. Shutterstock/Zbigniew Guzowski (ilustracyjne)

Podatnicy, którzy w 2019 roku wynajmowali mieszkanie, opłacali ryczałt lub zarabiali jako wspólnicy w spółce mają niewiele czasu na rozliczenie się ze skarbówką.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku rocznego rozliczenia się ze skarbówką. Co do zasady, podatnicy mają na to czas od końca kwietnia. PIT-28 należy jednak złożyć najpóźniej 2 marca 2020 roku.

PIT-28 obejmuje przychody podatników, który zdecydowali się na ryczałt. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać podatnicy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych oraz podatnicy rozliczający przychód z najmu i umów o podobnym charakterze. Ministerstwo Finansów przypomina, że PIT-28 należy złożyć do 2 marca 2020 roku.

Zobacz także

Zeznanie można złożyć poprzez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo w urzędzie skarbowym. W usłudze Twój e-PIT podatnik powinien samodzielnie zaakceptować PIT-28, nie zostanie on automatycznie zaakceptowany.

PIT-28 w usłudze Twój e-PIT nie będzie jednak dostępne dla osób, które w 2019 roku prowadziły działalność gospodarczą. Dotyczy jedynie tych, którzy w ubiegłym roku uzyskali przychody m.in. z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Zobacz także

Podatnik PIT-28 wypełnia zeznanie indywidualnie. Składając go nie może skorzystać z preferencji podatkowych, takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. 

Jak działa Twój e-PIT?

Od 15 lutego dla podatników na platformie Twój e-PIT dostępne są formularze podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38.

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego.

Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować.

WAŻNE

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

RadioZET.pl