Zamknij

PIT-28 tylko do 1 marca. Kto musi złożyć deklarację podatkową?

25.02.2021 10:37
PIT-28 tylko do 1 marca. Jak rozliczyć ryczałt i jakie ulgi odliczyć
fot. Zbigniew Guzowski/shutterstock (ilustracyjne)

Ci, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt, mają niewiele czasu na złożenie deklaracji podatkowej do skarbówki. Resort finansów przypomina, jak złożyć PIT-28.

PIT-28 to deklaracja, na której rozliczyć się muszą ryczałtowcy prowadzący swój biznes, a także ci, którzy np. uzyskiwali przychody z najmu lub dzierżawy.

Ci ostatni będą mogli złożyć zeznanie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Skarbówka z automatu rozlicza bowiem podatników, którzy nie prowadzą własnej działalności. Pozostali muszą złożyć PIT-28 na własną rękę.

PIT-28. Dla kogo? Jakie terminy?

Termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 1 marca 2021 r – przypomina Ministerstwo Finansów.

Druk PIT-28 przeznaczony jest dla podatników, którzy w minionym roku rozliczali się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mowa o zarobkach z własnej działalności pozarolniczej, umów najmu, dzierżawy i porozumień o podobnym charakterze, a także o zyskach ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Dla tych podatników istotny jest termin 1 marca. Jest to ostatni dzień na złożenie deklaracji PIT-28 lub PIT-28S (składany przez przedsiębiorstwa w spadku). Co do zasady, taki druk składa się ostatniego dnia lutego. 28 lutego przypada w niedzielę, a zatem ostatnim dniem na złożenie deklaracji jest poniedziałek 1 marca.

Do 1 marca także należy wpłacić skarbówce należny podatek za ostatni kwartał 2020 roku.

PIT-28. Jak się rozliczyć i co można odliczyć?

Najprostszym sposobem rozliczenia jest usługa Twój e-PIT. Mogą z niej skorzystać podatnicy rozliczający przychody z najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, lub ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych lub zwierzęcych opodatkowanych ryczałtem. Usługa ta nie jest dostępna dla tych, którzy prowadzą własny biznes.

Resort finansów podsumowuje, że podatnicy rozliczający ryczałt przesłali do 19 lutego ponad 45 tys. druków PIT-28.  

Po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT (przy wykorzystaniu danych podatkowych z ubiegłego roku lub Profilu Zaufanego) podatnik ma wgląd do wstępnie przygotowanego zeznania. Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT należy wybrać zeznanie PIT-28, a następnie uzupełnić dane „Twój przychód”, „Ulgi i odliczenia”.

W usłudze można wskazać organizację, której podatnik może przekazać 1 proc. podatku, a także inne dane (konkretny urząd skarbowy, nr rachunku bankowego do wypłaty należnego podatku czy dane adresowe).

Co istotne, PIT-28 nie zaakceptuje się sam tak jak w przypadku najpopularniejszego zeznania PIT-37. Podatnik musi sprawdzić i zaakceptować druk. Na końcu warto pobrać  Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest potwierdzeniem wysyłki deklaracji.

twoj_e-pit_krok-po-kroku_28_36-1
fot.

Ci, którzy prowadzą swój biznes, mogą rozliczyć się elektronicznie (np. wysyłając e-deklaracje) lub złożyć wypełniony druk w urzędzie skarbowym.

Warto pamiętać o ulgach, dzięki którym można zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty. W ramach formularza PIT-28 można odliczyć składki na ZUS, stratę z prowadzonej działalności, darowizny, wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej, koszty internetu, wydatki na termomodernizację, wpłaty do IKZE lub ulgę abolicyjną (po raz ostatni).

PIT-28. Kiedy zwrot podatku?

Termin zależy od tego, kiedy i w jaki sposób podatnicy złożą PIT. W przypadku zeznań złożonych w tradycyjnej papierowej formie – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania. W przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania.

Co istotne, jeśli podatnik sam rozliczył się przed 15 lutego, termin złożenia deklaracji będzie liczył się od 15 lutego. Zwrot nadpłaty trafi zatem na konto najwcześniej pod koniec marca 2021 roku.

Dodatkowo wprowadzono termin preferencyjny dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny – 30 dni od dnia wpływu zeznania do urzędu skarbowego.

RadioZET.pl/gov.pl