Zamknij

PIT 2021. Zmiany w rozliczeniach podatków

23.03.2021 14:22
PIT 2021. Zmiany w rozliczeniach
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emeryci i renciści z nadpłatą podatku inaczej rozliczają PIT . Zmiany zaczną obowiązywać już od 2021 roku.

Podatki stanowią bardzo ważną część wpływów do budżetu państwa. Rząd planuje systemowe zmiany. Minister finansów Tadeusz Kościński planuje zmiany, dzięki którym biedni będą płacić niższe podatki, a bogaci oddadzą do wspólnej kasy większy procent zysków.

Tymczasem w rozliczeniach PIT także pojawią się nowości. Będą dotyczyły emerytów i rencistów, którzy mają nadpłatę podatku.

PIT 2021. Zmiany w rozliczeniach

Na czym polegają zmiany? Ministerstwo Finansów poinformowało, że emeryci, którzy dostali PIT-11A zamiast PIT40-A mają do wyboru dwie opcje. Pierwszą jest samodzielne złożenie zeznania rocznego PIT, jeżeli są zdecydowani na skorzystanie z ulg oraz odliczeń i przekazanie 1 proc. podatku innemu podmiotowi niż rok wcześniej.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Druga opcja związana jest z pozostawieniem rozliczenia w obecnej formie, bez wprowadzania żadnych zmian. Resort wyjaśnił, że w takim przypadku urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla niego w usłudze Twój e-PIT, a 1 proc. podatku przeznaczy automatycznie na tę samą organizację, którą wybraliśmy rok wcześniej.

Jeśli w ubiegłym roku nie wskazałeś organizacji, a w tym roku chciałbyś to zrobić lub zmienić swój ubiegłoroczny wybór i otrzymałeś PIT-11A – musisz wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego zeznanie roczne albo wskazać organizację w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT. Uwaga: nie składaj PIT-OP. Jeśli natomiast otrzymałeś PIT-40A – wówczas możesz skorzystać z formularza PIT-OP

fragment komunikatu Ministerstw Finansów

Zwrot nadpłaty podatku nastąpi w czasie nie dłuższym niż 45 dni, jeżeli zeznanie zostało złożone drogą elektroniczną. Na zwrot z dokumentów złożonych drogą tradycyjną trzeba będzie poczekać do 3 miesięcy.

Osoby, które potrzebują pomocy specjalisty, mogą zadzwonić do swojego urzędu skarbowego lub umówić wizytę w urzędzie skarbowym na podatki.gov.pl

RadioZET.pl/PAP