Zamknij

PIT za 2019 rok. Pytania i odpowiedzi

17.02.2020 09:42
PIT 2020. Wspólne rozliczenie, ulga dla młodych, PIT emeryta
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Jak rozliczyć PIT w 2020 roku? Jak skorzystać z ulg? Odpowiadamy na pytania czytelników portalu Radiozet.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rozliczenia PIT za 2019 rok ruszyły. Działa już program Twój e-PIT, dzięki któremu wystarczy tylko zaakceptować zeznanie podatkowe. Możemy w ten sposób rozliczyć zeznania PIT-36 i PIT-28 (bez części dot. prowadzenia działalności gospodarczej), PIT-37 i PIT-28.

Podatnicy mogą nadal przesłać formularz elektronicznie lub udać się do urzędu skarbowego. Co do zasady, powinny zrobić do to 30 kwietnia 2020 roku. Jedynie PIT-28 należy złożyć do 2 marca 2020 roku.

O czym należy pamiętać? Odpowiadamy na Wasze pytania!

Zobacz także

Podatnik przeszedł na emeryturę w połowie 2019 roku. Co robić?

Krajowa Informacja Skarbowa w odpowiedzi na pytanie redakcji radiozet.pl tłumaczy, jak emeryt, który w 2019 roku jeszcze pracował powinien rozliczyć się z podatku. Nasz czytelnik zgłosił się do nas z pytaniem o emerytkę, która w ubiegłym roku przeszła na emeryturę. Pół roku przepracowała, zaś kolejne pół roku otrzymywała świadczenie z ZUS. Za 2019 rok otrzymała zatem PIT-11 od pracodawcy i PIT-40a z ZUS. KIS tłumaczy, że podatniczka powinna rozliczyć obydwa zeznania na formularzu PIT-37. Może to zrobić np. przez usługę Twój e-PIT. Dane przekazane przez ZUS i byłego pracodawcę dot. wypłacanych świadczeń i pensji już znajdują się w  automatycznie przygotowanych deklaracjach.

Zobacz także

Nie pamiętam, czy już wykorzystałem ulgę na internet. Co robić?

Ulga internetowa jest limitowana. Można wykorzystać ją jedynie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. „Wydaje mi się, że dwa lata temu nie korzystałem z ulgi, ale nie jestem pewien. Skąd mam dowiedzieć się, czy już rozliczałem internet” – czytamy w mailu do redakcji.

Zobacz także

Zgodnie z radą Krajowej Informacji Skarbowej, najlepiej w takiej sytuacji znaleźć PIT za 2017 rok rozliczany dwa lata temu, czyli w 2018 roku. Chodzi np. o formularz PIT-37 rozliczany wówczas przez podatnika. Jeśli jednak dwa lata temu podatnik nie zapisał rozliczonego formularza na komputerze, lub nie odebrał Urzędowego Poświadczenia Odbioru, musi się bardziej pofatygować.

Program Twój e-PIT działa od ubiegłego roku, znajdziemy w nim rozliczenia począwszy od 2019 roku. Podatnik potrzebuje rozliczenia z 2018 roku, żeby sprawdzić, czy wówczas korzystał z ulgi. Jak podpowiada KIS, jeśli nasz czytelnik nie zapisał wtedy deklaracji, musi udać się do urzędu skarbowego, który był wskazany w rozliczeniu.

Zobacz także

Czy w przypadku indywidualnego rozliczenia mogę wskazać numer konta męża do zwrotu podatku?

Podatnicy mogą skorzystać z opcji wspólnego rozliczenia, co przy dużej dysproporcji dochodów może być korzystne. Wówczas w deklaracji wskazuje się zwykle wspólne konto małżonków lub konto jednego z nich. Jeśli jednak małżonkowie rozliczają się osobno, czy można wówczas wskazać rachunek męża lub żony w deklaracji?

Zobacz także

W przypadku rozliczenia indywidualnego podatnik podaje wyłącznie rachunek, którego jest posiadaczem lub współposiadaczem. Wskazanie rachunku, którego posiadaczem lub współposiadaczem nie jest podatnik, a jest nim małżonek, jest możliwe jedynie w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków.

W 2019 roku podjęłam swoją pierwszą pracę. Wcześniej nie miałam dochodów, nie rozliczałam PIT. Czy mogę skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Takie rozliczenie jest możliwe, jednak logowanie do systemu musi odbyć się jedynie przez Profil Zaufany. Co do zasady, dostęp do formularzy podatnik otrzymuje po wskazaniu danych uwierzytelniających tj. kwota przychodu w minionym roku lub kwota zwrotu podatku. Jeśli zaś podatnik nie otrzymywał w 2018 roku dochodów, nie zaloguje się w ten sposób. Jedyną opcją będzie założenie Profilu Zaufanego, co można zrobić przez internet. Można złożyć wniosek o założenie e-tożsamości i potwierdzić to w urzędzie. Można też znacznie szybciej zalogować się przez bankowość elektroniczną i uniknąć wizyty w placówce.

Zobacz także

Korzystam ze zwolnienia w ramach ulgi dla młodych. Czy muszę rozliczać PIT, skoro nie płacę podatku?

To zależy. Jeśli dochody podatnika w całości są objęte ulgą, to po zalogowaniu w usłudze Twój e-PIT otrzyma taką informację i nie musi wówczas składać PIT. Jeśli jednak otrzymuje jakiekolwiek inne środki np. wynajmuje mieszkanie i otrzymuje płatność od najemcy, musi uwzględnić dochód w deklaracji i zapłacić podatek.

Zobacz także

Jeśli oprócz dochodów, które są objęte ulgą dla młodych, podatnik posiadał także inne dochody podlegające opodatkowaniu – to wówczas zostanie mu udostępnione zeznanie PIT w usłudze.

Co zrobić w przypadku niezgłoszenia się do ulgi mimo nieukończenia 26. roku życia w 2019 roku? Ulga z automatu przysługuje młodym pracownikom. Jeśli podatnik nie złożył pracodawcy oświadczenia o objęciu jego przychodów ulgą w 2019 roku i pracodawca pobrał zaliczki na podatek – wówczas otrzyma e-PIT z wyliczoną ulgą dla młodych i informacją o zaliczce, którą pracodawca pobrał. Wówczas taki pracownik może liczyć na wyższy zwrot podatku.

Zobacz także

RadioZET.pl