Zamknij

Rozliczenie PIT a mikrorachunek podatkowy. Co się zmieniło?

18.02.2020 14:01
PIT 2020. Wpłaty na mikrorachunek. Terminy, zasady
fot. Shutterstock/Natee Meepian (ilustracyjne)

Podatnicy już przesyłają deklaracje podatkowe skarbówce. Nie każdy jednak będzie mógł liczyć na zwrot podatku. Może się zdarzyć, że z zeznania wynikać będzie niedopłata podatku. Co robić w tej sytuacji?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Polacy złożyli już ponad pół miliona zeznań podatkowych przez system Twój e-PIT – poinformowało Ministerstwo Finansów. To jeden ze sposobów złożenia PIT za 2019 rok. Nadal można rozliczyć się w urzędzie, przez internet lub przesłać deklarację pocztą.

W 2020 roku zmieniły się zasady wpłacania podatków skarbówce. Ma to związek z mikrorachunkami podatkowymi. Podczas rocznego rozliczenia PIT może się zdarzyć, że pracodawca wpłacał niższe zaliczki na podatek dochodowy za pracownika niż kwota podatku. Pracownik pobierał wyższą pensję, ale teraz musi oddać niedopłatę skarbówce.

Taka sytuacja zdarzy się w przypadku, gdy na przykład zaliczki były pobierane według niższego stopnia skali podatkowej, a podatek roczny będzie już rozliczany w stawce 32 proc. (gdy dochód przekroczy 85 528 złotych).

Zobacz także

Jeśli zarabia w wielu miejscach i łącznie zarabia ponad tę kwotę, a każdy z pracodawców rozlicza za niego 17 proc. podatek, to także samodzielnie będzie  dopłacić skarbówce.

Termin wpłaty podatku mija wraz z końcem okresu składania deklaracji. Dla większości podatników to 30 kwietnia 2020 roku.

Zobacz także

Jak wpłacić PIT na konto skarbówki?

Od 1 stycznia 2020 obowiązuje tzw. mikrorachunek podatkowy dla każdego podatnika. Chodzi o konta, na które należy wpłacać podatki: PIT, CIT, VAT. Od stycznia nie trzeba już szukać numeru rachunku odpowiedniego urzędu skarbowego by wpłacić należny podatek. Jeśli w rozliczeniu np. PIT okaże się, że musimy zapłacić podatek, należną sumę wpłacimy na indywidualne konto.

Zobacz także

Jak wygenerować numer mikrorachunku? Aby wygenerować taki rachunek, należy w zakładce mikrorachunek na www.podatki.gov.pl wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego. Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam. Nie zmieni się nawet po zmianie miejsca zamieszkania, urzędu skarbowego czy nazwiska.

RadioZET.pl