Zamknij

PIT za 2019 rok. Jak skorzystać z ulgi na dziecko?

21.01.2020 14:04
Ulga na dziecko w PIT 2020
fot. Shutterstock/Zoriana Zaitseva (ilustracyjne)

Rodzice i opiekunowie mogą zaoszczędzić na rocznym rozliczeniu się ze skarbówką. Przysługuje im specjalne odliczenie od podatku. Ile można zyskać?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Podatnicy niebawem rozliczą się ze skarbówką. Przy wypełnianiu formularzy podatkowych mogą skorzystać z szeregu odliczeń od dochodu lub bezpośrednio od podatku, a tym samym zagwarantować sobie wyższy zwrot PIT. Opiekunowie, rodzice lub rodzice zastępczy mogą odliczyć od podatku ulgę na dzieci.

Zobacz także

Ulga na dziecko. Jakie warunki trzeba spełnić?

  • WIEK DZIECKA

Taka ulga przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Z tej preferencji skorzystają także opiekunowie osób niepełnosprawnych, które pobierają zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Ulgę można odliczyć także w przypadku dzieci do 25 roku życia, pod warunkiem, że wciąż się uczą. Jest jednak haczyk – z preferencji skorzystamy tylko wtedy, gdy dochody dziecka po zsumowaniu nie przekraczają 3089 złotych. 

  • WŁADZA RODZICIELSKA

Sam fakt bycia opiekunem prawnym dziecka nie upoważnia jednak do skorzystania z tej ulgi w PIT. Warunkiem jej zastosowania jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Polega to na sprawowaniu pieczy nad dzieckiem oraz wychowywaniu dziecka. Z ulgi nie skorzysta rodzic czy opiekun, który nawet pomimo regularnego płacenia alimentów, utrzymuje sporadyczne kontakty z dzieckiem.

  • PRÓG DOCHODOWY

Ostatnim czynnikiem warunkującym skorzystanie z ulgi na dziecko są dochody jego opiekunów. W przypadku więcej niż jednego dziecka sprawa jest jasna – ulga przysługuje bez względu na zarobki podatników. W przypadku jednego dziecka istotne są dochody rodziców. Opiekun samotnie wychowujący dziecko nie może zarobić więcej niż 112 tysięcy rocznie. Jeśli podatnik wychowuje dziecko z małżonkiem, łączne dochody pary nie mogą przekroczyć limitu 112 tysięcy złotych. Gdy dziecko wychowuje para niebędąca małżeństwem, każdy rodzic może indywidualnie skorzystać z ulgi, jeśli jego roczne dochody nie przekroczą 56 tysięcy złotych.

Zobacz także

Jaką kwotę można odliczyć od podatku?

Ulgę na dzieci odlicza się bezpośrednio od podatku. Kwota odliczenia w przypadku jednego i dwójki dzieci wynosi 1 112,04 zł,  na trzecie dziecko 2000,04 zł, na czwarte i każde kolejne dziecko -2 700 zł.

Zobacz także

Jeśli kwota podatku jest niższa niż kwota odliczenia w ramach ulgi na dziecko, można otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi. Należy jednak pamiętać, że kwota zwrotu nie może przekroczyć sumy zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu. 

RadioZET.pl