Zamknij

5 rzeczy, o których warto pamiętać przed rozliczeniem PIT

27.04.2020 12:14
PIT 2020. Terminy, ulgi, odliczenia. Jak opłacić podatek?
fot. piotr_szewczyk/shutterstock (ilustracyjne)

Koronawirus wpłynął na rynek i przyczynił się do wydłużenia terminów składania rocznych zeznań podatkowych. Co się zmieniło i o czym warto pamiętać przed rozliczeniem się ze skarbówką?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Resort finansów wysłuchał apelu podatników i wydłużył termin rozliczeń ze skarbówką. Część deklaracji zostanie jednak automatycznie wysłana końcem kwietnia. Warto więc pamiętać m.in. o ulgach i możliwości przekazania 1 proc. podatku na cele charytatywne.

PIT za 2019 rok. Terminy

Nie do 30 kwietnia, lecz do 1 czerwca można przesłać deklarację podatkową za 2019 rok. Termin ten w dużej mierze dotyczy przedsiębiorców rozliczających np. PIT-36, PIT-36L, czy PIT-39. Większość podatników, czyli pracownicy rozliczający PIT-37 mają ułatwione zadanie. W ramach usługi Twój e-PIT skarbówka automatycznie wygeneruje za nich zeznania podatkowe.

Zobacz także

Składający PIT będzie mógł wówczas zaakceptować zeznanie, poprawić lub odrzucić je i rozliczyć się na własną rękę. Jeśli nie zrobi nic – zeznanie zostanie automatycznie przesłane 30 kwietnia. Warto zatem wcześniej zadbać m.in. o uwzględnienie w zeznaniu przysługujących podatnikom ulg. W przeciwnym razie, podatnik będzie mógł złożyć korektę.

PIT 2020. Ulgi i odliczenia

Oddawałeś krew lub przekazałeś pieniądze na cele dobroczynne? Kolejny członek rodziny przyszedł na świat lub może kupiłeś w ubiegłym roku panele słoneczne? Lista odliczeń i ulg podatkowych jest długa. Od podatku można odliczyć ulgę na dzieci lub składki zdrowotne na ZUS. Od dochodu zaś wydatki na rehabilitację, termomodernizację, składki na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, darowizny czy ulgę badawczo – rozwojową. Skorzystanie z obydwu rodzajów odliczeń pozwoli ostatecznie zmniejszyć kwotę podatku wpłacanego skarbówce.

Do kiedy wpłacić 1 procent podatku?

1 procent podatku albo zasili budżet państwa, albo trafi do potrzebujących. Można go przekazać fundacjom lub organizacjom charytatywnym do 1 czerwca. Musi to być podmiot, który widnieje na liście zarejestrowanych organizacji pożytku publicznego. Taki wykaz prowadzi Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Podatnik może też wskazać konkretny cel, na który przekaże część podatku. Jest to pozycja „cel szczegółowy” w formularzu podatkowym.

Jeśli podatnik korzysta z usługi Twój e-PIT, dane z ubiegłorocznego rozliczenia automatycznie znajdzie we wstępnie wypełnionej deklaracji. W każdej chwili może jednak zmienić beneficjenta wybierając opcję „zmieniam organizację”. Wówczas może wpisać numer KRS wybranej organizacji. Może także dodać lub zmienić cel szczegółowy, na który przekazany zostanie 1 procent.

Zobacz także

Jeśli podatnik po raz pierwszy loguje się do platformy Twój e-PIT powinien wybrać z listy numer KRS danej organizacji dobroczynnej, wskazać ewentualny cel szczegółowy i zatwierdzić zgodę na przekazanie 1 procenta z PIT.

WAŻNE

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

Wpłata podatku tylko na mikrorachunek

Do 1 czerwca należy złożyć PIT. To także termin zapłaty podatku wynikającego z zeznania. Resort finansów przypomina, że jeśli wpłacimy podatek po 30 kwietnia, skarbówka nie naliczy nam odsetek za zwłokę.

Zobacz także

W tym roku zmieniły się także zasady wpłaty podatku, jeśli z zeznania wynika niedopłata. Taki podatek należy wpłacić na mikrorachunek podatkowy. Aby wygenerować taki rachunek, należy znaleźć generator na stronie podatki.gov.pl i wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego.

Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam. Nie zmieni się nawet po zmianie miejsca zamieszkania, urzędu skarbowego czy nazwiska. Co ważne, rachunek ten służy tylko do wpłat podatku PIT, CIT i VAT. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli na prywatne konto podatnika.

Zobacz także

Rozlicz się bez wychodzenia z domu

W związku z epidemią koronawirusa skarbówka zachęca do rozliczeń przez internet. Oferuje pomoc konsultantów dostępnych na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.

Jednym z najszybszych sposób wypełnienia obowiązku podatkowego jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT. To automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego.

Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Można też zalogować się przy użyciu Profilu Zaufanego.

Alternatywną opcją rozliczeń jest przesłanie deklaracji elektronicznie lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Można także, co w dobie wirusa nie jest wskazane, udać się do urzędu i tam zostawić deklarację podatkową.

RadioZET.pl