Zamknij

Opłacasz składki na ZUS? Możesz zapłacić niższy podatek

14.02.2020 13:10
Składki na ZUS można odliczyć w PIT
fot. Shutterstock/zbigniew kotara (ilustracyjne)

Składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne można odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT. Składka zdrowotna bezpośrednio zmniejsza podatek. Składki społeczne zmniejszą dochód, który stanowi podstawę opodatkowania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Już niebawem podatnicy przystąpią do rozliczeń PIT. Wykorzystując ulgi podatkowe, mogą zagwarantować sobie wyższy zwrot podatku. W PIT można rozliczyć opłacane w 2019 roku składki zdrowotne, emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe.

Jak odliczyć składkę zdrowotną w PIT?

Obniżyć wysokość deklarowanych zarobków można dzięki uwzględnieniu w PIT składek zdrowotnych. Odliczeniu bezpośrednio od podatku podlegają zarówno składki samodzielnie opłacane przez podatnika, jak i te pobrane przez płatnika.

Zobacz także

W przypadku składki zdrowotnej odliczyć można kwotę faktycznie zapłaconej składki. Nie może ona jednak przekraczać 7,75 procent jej wymiaru. 

Co istotne, nie można odliczyć składek, których podstawą wyliczenia był dochód zwolniony z PIT. Odliczenia można dokonać na formularzach: PIT‑36, PIT‑36L, PIT‑37 lub PIT-28.

Zobacz także

Składki społeczne w PIT

Odliczeniu, tym razem od dochodu podlegają też składki emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Analogicznie, chodzi o te składki, które płacimy sami i te, które odprowadzane są przez płatnika (np. pracodawcę).

Zobacz także

Zasady są podobne, jak w przypadku składki zdrowotnej. Nie można odliczyć składki wyliczonej na podstawie dochodu zwolnionego z PIT. Nie można też odliczyć składek już wcześniej zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów lub zwróconych w jakiejkolwiek formie. Wysokość odliczenia ograniczona jest wyłącznie wysokością uzyskanego dochodu/przychodu. Odliczeń należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L, PIT‑37 lub PIT-28.

RadioZET.pl/podatki.gov.pl