Zamknij

Korekta PIT za 2019 rok. Jak poprawić błędy w zeznaniu?

21.02.2020 12:31
PIT 2020. Korekta PIT za 2019 rok
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Popełniłeś błąd w zeznaniu podatkowym lub zapomniałeś o odliczeniu ulg? Możesz złożyć korektę. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podatnicy do 30 kwietnia muszą rozliczyć się ze skarbówką. Mogą złożyć deklaracje drogą elektroniczną, skorzystać z programu Twój e-PIT, wysłać PIT w papierowej formie lub udać się do urzędu i tam wypełnić druk.

Co zrobić w przypadku pomyłki? Wyjaśniamy, jak poprawić zeznanie podatkowe.

W przypadku złożenia deklaracji za pośrednictwem programu Twój e-PIT, złożenie korekty to kwestia kilku kliknięć. W usłudze Twój e-PIT wystarczy po zalogowaniu wybrać opcję „Złóż korektę” i poprawić błędne informacje.

Zobacz także

Jeśli korekta jest składana papierowo lub elektronicznie, podatnik wypełnia jeszcze raz druk PIT-37 i zaznacza korektę deklaracji w pozycji „cel złożenia zeznania” oraz wprowadza poprawki. Tak wypełniony formularz składa w urzędzie skarbowym, wysyła pocztą lub przez internet. Warto postarać się o potwierdzenie złożenia korekty - w usłudze Twój e-PIT lub dla zeznań przesłanych elektronicznie, formą potwierdzenia jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Złożenie korekty sprawi, że skarbówka nie będzie brała pod uwagę pierwotnie wysłanego formularza. Co więcej, jeśli korekta zeznania trafi do urzędu skarbowego do 30 kwietnia i w tym terminie zostaną uregulowane ewentualne należności podatkowe, nie powstanie zaległość podatkowa i nie będzie trzeba płacić odsetek od takiej zaległości.

Zobacz także

Istotną zmianą, jaką powoduje korekta zeznania jest termin zwrotu nadpłaty PIT. Co do zasady, w przypadku rozliczeń elektronicznych, urząd ma 45 dni na zwrot podatku. W przypadku zeznań w formie drukowanej, fiskus ma 3 miesiące na zwrot pieniędzy od chwili złożenia zeznania. Jeśli podatnik złoży korektę zeznania, termin 45 dni lub 3 miesięcy będzie liczony od chwili złożenia korekty.

WAŻNE

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

RadioZET.pl