Zamknij

Kiedy zwrot PIT? Podatnicy mogą sprawdzić, kiedy dostaną przelew

11.03.2020 15:16
PIT 2020. Kiedy zwrot podatku
fot. Shutterstock/Maciej Matlak (ilustracyjne)

Podatnicy już od prawie miesiąca mogą składać deklaracje podatkowe za 2019 rok. Ci, którzy pośpieszyli się z tym obowiązkiem, już mogą oczekiwać zwrotu nadpłaty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podatnicy mają czas do końca kwietnia na wysyłkę PIT. Skarbówka radzi, by rozliczać się przez internet, gdyż tak jest szybciej i bezpieczniej z uwagi na epidemię koronawirusa. Jedną z możliwości jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT.

Chodzi o automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego. 

Zobacz także

Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

Zobacz także

Od tego roku nowością w usłudze Twój e-PIT jest możliwość sprawdzenia, na jakim etapie jest zwrot nadpłaty podatku przez urząd skarbowy. Aby to zrobić, należy przejść do zakładki „Złożone dokumenty”. W tym polu skarbówka poinformuje podatnika o stanie wysyłki deklaracji i o tym, kiedy PIT trafi do rozliczenia. W tej zakładce widoczna jest także kwota, którą urząd zwróci podatnikowi.

Kiedy najpóźniej otrzymamy zwrot PIT?

Na zwrot podatku poczekamy maksymalnie 45 dni od dnia przesłania deklaracji elektronicznie. Choć PIT można było wysyłać już przed 15 lutego, skarbówka od tego dnia będzie liczyć czas na zwrot podatku. Zatem jeśli ktoś rozliczył PIT 15 lutego lub wcześniej, zwrot podatku otrzyma najpóźniej 31 marca. Pozostali podatnicy, którzy rozliczą PIT elektronicznie np. korzystając z usługi Twój e-PIT, zwrot dostaną do 45 dni od złożenia wniosku.

Zobacz także

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku podatników, którzy zechcą złożyć w urzędzie lub przesłać poczta papierowy druk. Wówczas skarbówka prześle im pieniądze w ciągu 3 miesięcy od chwili złożenia formularza.

RadioZET.pl