Zamknij

Większość PIT-ów zostanie zaakceptowana 30 kwietnia. Dlaczego?

18.04.2020 09:58
PIT 2020. Do kiedy? Większość zeznań zostanie zaakceptowana 30 kwietnia
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Większość PIT-ów za 2019 rok zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Chodzi o deklaracje podatkowe dostępne w usłudze Twój e-PIT. Jednocześnie czas na złożenie PIT-ów w tym roku przesunięto na koniec maja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Twój e-PIT to internetowa usługa udostępniona przez administrację skarbową, w której można podejrzeć wypełnioną już wstępnie deklarację podatkową za 2019 rok. 

Z uwagi na epidemię koronawirusa i fakt, że większość urzędów skarbowych działa w ograniczonym zakresie, zmieniono termin składania PIT-ów za ubiegły rok. Zamiast do 30 kwietnia, można to zrobić do końca maja.

Zobacz także

- W praktyce termin na złożenie deklaracji i rozliczenie podatku mija 1 czerwca, bowiem 31 maja wypada w niedzielę - doprecyzował Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Dodał, że przedłużenie o miesiąc terminu na złożenie deklaracji PIT jest istotne szczególnie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Nie są one bowiem rozliczane automatycznie przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT, muszą samodzielnie wypełnić deklarację, wysłać ją - elektronicznie bądź tradycyjnie - i rozliczyć podatek.

Zobacz także

Większość PIT-ów zostanie przyjęta z końcem kwietnia

Rzecznik poinformował, że w przypadku zapłaty podatku do końca maja, nie będą naliczane odsetki za zwłokę.

W Ministerstwie Finansów jest przygotowywane odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie

Paweł Jurek

Zauważył, że dla większości podatników, czyli m.in. zatrudnionych na etacie, administracja skarbowa przygotowała rozliczenie w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik się nim nie zainteresuje, 30 kwietnia rozliczenie takie zostanie uznane za przyjęte.

Po tej dacie będzie można złożyć korektę deklaracji przygotowanej w ramach Twojego e-PIT-u

Paweł Jurek

Dodał, że korektę taką będą mogli także złożyć małżonkowie, którzy zostali rozliczeni indywidualnie, ale zdecydowali, że bardziej korzystne byłoby rozliczenie wspólne.

Ponadto, dzięki zmianom wprowadzonym w ramach tarczy antykryzysowej, w rozliczeniach wysyłanych do urzędu skarbowego w maju będzie można wskazać organizację pożytku publicznego uprawnioną do otrzymania 1 procent podatku.

WAŻNE

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów w informacji na swojej stronie internetowej, propozycja rozliczenia w usłudze Twój e-PIT została przygotowana dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

Zobacz także

PIT 2019. Kiedy zwrot nadpłaty?

Chodzi o podatników uzyskujących dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych. W przypadku braku aktywności rozliczenie zostanie zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.

Resort finansów wyjaśnił, że gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego.

Ewentualny zwrot podatku w przypadku zeznania zaakceptowanego przez usługę Twój e-PIT jest realizowany w ciągu 45 dni, a tradycyjnego, papierowego zeznania - 90 dni.  

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP