Zamknij

Zmiany w podatkach dla każdego. Co się zmieni w 2020 roku?

31.12.2019 13:24
PIT 2020. Co się zmieni dla podatników?
fot. Shutterstock/Maciej Matlak (ilustracyjne)

Mikrorachunek podatkowy i niższy PIT. Na jakie zmiany w podatkach musi przygotować się Kowalski w 2020 roku?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Rozliczenie podatku w 2020 będzie jeszcze prostsze, a sama wysokość podatku – niższa. Na co od stycznia może liczyć przeciętny podatnik? Wyjaśniamy!

Zobacz także

17 procentowy PIT, czyli wyższe zarobki przez cały rok

W październiku 2019 roku rząd obniżył podstawową stawkę PIT z 18 do 17 procent. W rozliczeniu się z zarobków osiągniętych w 2020 roku nie trzeba będzie kombinować, jak obliczyć stawkę podatku za poszczególne miesiące, przez cały rok odprowadzimy 17 procent podatku przy rocznych dochodach nieprzekraczających 85,5 tysiąca złotych. Nadwyżka powyżej tej kwoty opodatkowana jest 32 procentową stawką PIT. Ile zyskamy na tej zmianie? Obniżenie niższej, najczęściej jednak stosowanej stawki podatku o jeden punkt procentowy nie spowoduje rewolucji w portfelach Polaków. Pozwoli jednak zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. Ministerstwo Finansów szacuje, że przy minimalnym wynagrodzeniu, które jeszcze w 2019 roku wynosi 2250 złotych, rocznie można zaoszczędzić 472 złote. Przy płacy równej 4765, czyli przeciętnej pensji, zyskujemy 732 złote w skali roku.

Zobacz także

Niższy PIT rozliczymy  jeszcze prościej

Twój e-PIT, czyli nowa usługa rozliczenia się ze skarbówką zadebiutowała w 2019 roku przy rozliczeniu za 2018. Wówczas dotyczyła głównie podatników rozliczających PIT-37. W tym roku, jak zapewnia resort finansów usługa jest udoskonalona pod względem technologicznym i informacyjnym i dostępna dla szerszego grona podatników.

O co chodzi z usługą Twój e-PIT? To automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Od ubiegłego roku podatnicy mogą jedynie zaakceptować automatycznie wygenerowane formularze. Znajdą się w nim dane pochodzące z formularzy PIT-11 przesłanych przez płatników, a także ulgi z których korzystaliśmy w ubiegłym roku.

Zobacz także

Podatnik może zalogować się do Portalu Podatkowego i zaakceptować automatycznie wypełnione zeznanie, wprowadzić poprawki lub odrzucić je i rozliczyć się z fiskusem na własną rękę.  Jeśli przed terminem rozliczenia z fiskusem tj. 30 kwietnia 2020 roku, podatnik nie zrobi nic – zeznanie będzie potraktowane jako zaakceptowane.

Od 15 lutego 2020 roku w usłudze udostępnione zostaną nowe formularze PIT-36 oraz PIT-28. Znajdzie się w niej także m.in. ulga na dzieci.

Zobacz także

A jeśli konieczna będzie dopłata, podatek wpłacimy na mikrorachunek

Często w trakcie rozliczenia się z zarobionych pieniędzy np. dzięki ulgom podatkowym okazuje się, że skarbówka musi zwrócić nam część podatniku. Jeśli zaś płatnik np. pracodawca, odprowadził za pracownika zbyt niskie zaliczki na podatek – konieczna jest dopłata.

Zobacz także

Od 2020 roku podatek wpłacimy na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Od 1 stycznia każdy, kto zalega z zapłatą PIT, CIT czy VAT nie będzie musiał szukać numeru rachunku konkretnego urzędu skarbowego. Od nowego roku wszelkie należności wpłacimy na indywidualne konto. Już teraz można wygenerować numer mikrorachunku podatkowego, choć ten zacznie funkcjonować od stycznia. Aby wygenerować taki rachunek, należy znaleźć generator na stronie podatki.gov.pl i wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego

RadioZET.pl