Zamknij

PIT 2020 po terminie. Jakie kary grożą za brak deklaracji do 30 kwietnia?

29.04.2021 07:09
PIT 2020 po terminie. Jakie kary za niezłożenie deklaracji do 30 kwietnia 2021
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z końcem kwietnia mija termin na złożenie rozliczenia PIT za 2020 rok. Co może się wydarzyć, jeśli przegapimy ten termin? Z jakimi konsekwencjami mogą spotkać się zapominalscy podatnicy?

PIT za 2020 rok należy przekazać skarbówce najpóźniej do 30 kwietnia 2021 roku. O czym warto pamiętać przed rozliczeniem? 

Resort finansów startuje z nową usługą. Można będzie sprawdzić, jaką kwotę zwróci nam skarbówka w ramach rozliczenia PIT oraz datę przelewu na nasze konto. Co jednak grozi osobom, które nie rozliczą się w terminie z fiskusem?

PIT 2020. Co grozi za złożenie deklaracji po terminie?

Rozliczenie podatku z urzędem skarbowym za przepracowany rok jest obowiązkowe, a za spóźnienie w złożeniu deklaracji lub nierozliczenie PIT grozi odpowiedzialność karno-skarbowa.

O wysokości kary decyduje klasyfikacja czynu. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie i nie ma twardej reguły, kiedy niezłożenie lub nieterminowe złożenie zeznania uznane jest za wykroczenie, a kiedy za przestępstwo skarbowe.

Wykroczenie skarbowe może wystąpić, gdy kwota niezapłaconego podatku nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia (14 tys. zł w 2021 roku).

Wysokość mandatu ulegnie zmianie od maja 2021 roku. Obecnie ta kwota nie przekracza 5 600 zł, od przyszłego miesiąca zwiększy się do 14 tys. zł. Komu grożą kary w tej wysokości? Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie będą dotyczyły drobnych wykroczeń skarbowych.

Podwyższona stawka nie będzie stosowana na przykład w przypadku złożenia zeznania PIT po terminie. Wyższych mandatów mogą spodziewać się natomiast przemytnicy czy handlarze nielegalnymi wyrobami akcyzowymi oraz przemytnicy gotówki przez granicę Unii Europejskiej, którzy wbrew obowiązkowi nie zgłaszają jej przewozu przez granicę w kwocie powyżej równowartości 10 tysięcy euro

Jakub Nagórski, zastępca dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów

Odsetki za zwłokę to kolejna możliwa konsekwencja niezłożenia deklaracji PIT w terminie. Podatnicy, którzy przegapią ostateczny termin, nie będą mogli przekazać 1 proc. podatku na wybrany cel charytatywny, a także rozliczenie wspólnie z małżonkiem nie będzie możliwe.

Czym jest deklaracja PIT?

Deklaracja PIT to podstawowy dokument, na podstawie którego urząd skarbowy zbiera informacje o przychodzie podatników. Można go złożyć w formie tradycyjnej (papierowej) albo elektronicznie poprzez rządową usługę Twój e-PIT lub e-Deklaracje.

30 kwietnia kończy się okres rozliczeniowy, zachęcamy do skorzystania z usługi Twój e-PIT. W 2021 roku Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2020 rok dla 23 milionów 262 tysięcy 396 podatników

Anita Wielanek, rzeczniczka prasowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej

Ty dzień przed ostatecznym terminem, urząd zebrał 5 milionów e-deklaracji. Minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił, że rok temu taka liczba była osiągnięta dopiero 30 kwietnia.

PIT. Jak się rozliczyć i gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje dotyczące rozliczenia podatku PIT za 2020 rok znajdują się na stronie podatki.gov.pl w zakładce „Twój e-PIT”.

Spóźnialscy, zapominalscy i osoby rozliczające się na ostatnią chwilę, mogą zadawać pytania dotyczące rozliczenia z fiskusem, łącząc się z ekspertami na infolinii KIS.

RadioZET.pl/PAP