Zamknij

PIT-2. Ministerstwo opublikowało nową wersję formularza. To już siódma zmiana

14.01.2022 16:13
PIT-2 nowa wersja
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Ministerstwo Finansów opublikowało nową, siódmą wersję formularza PIT-2 na 2022 roku. Kto powinien złożyć ten druk pracodawcy i ile można na tym zyskać?

PIT-2, to najczęściej wyszukiwany w styczniu 2022 roku formularz podatkowy. Wszystko za sprawą Polskiego Ładu i nowej kwoty wolnej od podatku. Resort finansów zaktualizował druk.

Kto powinien złożyć ten formularz u swojego pracodawcy i ile można na tym zyskać? Wyjaśniamy.

PIT-2. Aktualny formularz – styczeń 2022

PIT-2 to oświadczenie pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Do tej pory druk ten nie cieszył się dużą popularnością z uwagi na fakt, że kwota ta wynosiła nieco ponad 40 zł.

Po wejściu w życie Polskiego Ładu i podniesieniu kwoty wolnej od podatku, dzięki czemu kwota zmniejszająca podatek urosła do 425 zł decyzja o złożeniu PIT-2 w większym stopniu wpłynie na wysokość pensji netto. Taki dokument złożyć można tylko u jednego pracodawcy, który zatrudnia podatnika na podstawie umowy o pracę.

Pracodawca może odjąć od podatku kwotę zmniejszającą, jeżeli poza przychodami z pracy:

- podatnik nie otrzymuje renty lub emerytury za pośrednictwem płatnika, który z mocy ustawy stosuje zmniejszenie zaliczki od tego świadczenia
-podatnik nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni
produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną
- nie ma dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej, od których
sam jest zobowiązany obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy
- nie otrzymuje świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Resort finansów wyjaśnia, że wystarczy jedynie raz złożyć PIT-2 u pracodawcy, nie trzeba składać dokumentów każdego roku. Ci, którzy zapomną o tym druku, będą mogli sami uwzględnić kwotę wolną od podatku w rocznym rozliczeniu ze skarbówką.

Ministerstwo udostępniło wzór tego dokumentu. Jest to już siódma wersja w PIT-2 na bieżący rok. Wersję tę należy stosować od 10 stycznia 2022 r. Wszystkie wzory formularzy dostępne są na stronie internetowej: https://www.podatki.gov.pl/pit/formularze-do-druku-pit/. Gotowy, aktualny druk można też pobrać poniżej:

RadioZET.pl/gov.pl