Zamknij

PIT-2 i zamieszanie nie tylko w szkołach. O co chodzi w reformie podatkowej?

04.01.2022 17:05
Kto musi wypełnić PIT-2
fot. Krzysztof Furmaga/SHutterstock (ilustracyjne)

PIT-2 to w ostatnich godzinach najczęściej wyszukiwany formularz podatkowy. Nic dziwnego, gdyż wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu zmieniła się kwota wolna od podatku, co nieco skomplikowało rozliczenia.

PIT-2 to znane już pracodawcom oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek. Chodzi o to, by pracodawca wypłacił nam pensję pomniejszoną o zaliczkę na podatek dochodowy z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku. 

Do 1 stycznia kwota zmniejszająca podatek dochodowy wynosiła 525 zł rocznie, czyli mniej niż 44 zł miesięcznie. Teraz gdy przy kwocie wolnej od podatku równej 30 tys. złotych kwota zmniejszająca podatek wynosi 5100 zł rocznie, czyli 425 zł miesięcznie, podatek do zapłacenia będzie mniejszy.

PIT-2. Kto powinien wypełnić ten formularz i dlaczego?

Dotychczas płatnik (pracodawca) za zgodą pracownika wyrażoną za pośrednictwem formularza PIT-2, odejmował od pensji zaliczki na podatek dochodowy. Od tych zaliczek odejmował jednak kwotę zmniejszającą podatek, która do 1 stycznia 2022 roku wynosiła 44 zł miesięcznie, a obecnie wynosi 425 zł miesięcznie.

Zatem ci, którzy jeszcze nie złożyli formularza PIT-2 pracodawcy, muszą to zrobić teraz i zapewnić sobie wyższą pensję „na rękę”. Ci, którzy tego nie zrobią, otrzymają od skarbówki wyższy zwrot podatku, ale dopiero w kolejnym roku w czasie rozliczenia.

O zapomnianym formularzu przypomniała na Twitterze Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partnerka w Grand Thornton.

„Zweryfikuj jak najszybciej, czy złożyłeś pracodawcy PIT-2 (jeśli masz prawo). Bez tego twoja zaliczka nie będzie co miesiąc pomniejszana o 425 zł (1/12 kwoty zmniejszającej podatek). W 2021 to było 43 zł, więc nie było to tak ważne” – czytamy w publikacji.

Wszystkie formularze podatkowe dostępne są na rządowej stronie podatki.gov.pl>>>

PIT 2 a Polski Ład - wyjaśnienie

Oświadczenie PIT-2 upoważniające pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek zasadniczo składa się z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia i obowiązuje ono do odwołania przez pracownika - informuje Ministerstwo Finansów. Polski Ład tego nie zmienia - dodaje resort.

MF przypomina, że Polski Ład to podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł (jej odpowiednik to 5100 zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek). "Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej – czyli 425 zł (1/12 z 5100 zł)" - tłumaczy MF.

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

PIT 2. Czy trzeba skladać?

"Zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku (nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika)" - informuje MF.

Oświadczenie to jest zatem podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach - wyjaśnia resort. Dodaje, że raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych (aż do jego odwołania/wycofania przez pracownika).

Ministerstwo zauważa, że każdy pracodawca ma obowiązek pobierania z wynagrodzenia pracownika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Od 1 stycznia 2022 r. wyższa kwota wolna i wyższa kwota zmniejszająca podatek dotyczą wszystkich pracowników, niezależnie od wysokości pensji „na rękę”. Przysługują również tym pracownikom, którzy przekroczą próg podatkowy, a więc tym, których dochód roczny do opodatkowania jest wyższy niż 120 tys. zł.

"Kwota zmniejszająca podatek jest uwzględniana przez pracodawcę na podstawie oświadczenia składanego przez pracownika – PIT-2. Polski Ład nie zmienił zasad składania tego oświadczenia" - zastrzega MF.

PIT 2 nie dla wszystkich

Resort przyznaje, że w niektórych przypadkach pracownik nie może złożyć PIT-2. Tak jest w przypadku np. pracownika, który jest emerytem, przedsiębiorcą albo wieloetatowcem.

Podatnikowi przysługuje jedna kwota wolna, którą w przypadku emeryta uwzględnia w zaliczkach organ rentowy. W przypadku przedsiębiorcy kwota ta stosowana jest przy opłacaniu zaliczek na podatek od przychodów z działalności gospodarczej. Natomiast wieloetatowiec może upoważnić tylko jednego pracodawcę do uwzględniania kwoty wolnej. W przeciwnym wypadku (kilkukrotnego stosowania kwoty wolnej w trakcie roku), podatnik musiałby dopłacać do podatku w rocznym rozliczeniu.

"Dlatego pracownik ma możliwość niezłożenia PIT-2 i w każdym czasie złożone oświadczenie może wycofać" - zaznacza ministerstwo.

RadioZET.pl/Business Insider/PAP