Zamknij

Pracodawcy mają problem z PIT-11. Powód? Chaos prawny

24.01.2020 09:59
Firmy mają problemy z PIT-11
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/east news

To już ostatni dzwonek na złożenie deklaracji podatkowych przez płatników. Między innymi pracodawcy muszą do końca stycznia złożyć w urzędzie druk PIT-11, co w tym roku nie jest prostym zadaniem. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

O jedną czwartą mniej pracodawców przesłało już PIT-11  do urzędu skarbowego w porównaniu z ubiegłym rokiem. Powód? Chaos prawny i niejasne objaśnienia Krajowej Administracji Skarbowej.

Chodzi o informację o dochodach pracowników uzyskanych w 2019 roku. Innymi słowy, PIT-11 to informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy przez płatnika. Pracodawcy mają czas do końca stycznia na przesłanie tego formularza skarbówce drogą elektroniczną.

Zobacz także

Nowa wersja PIT-11

Tegorocznemu rozliczeniu PIT towarzyszy szereg zmian w prawie, w tym m.in. ulga dla młodych do 26. roku życia w PIT, co zmodyfikowało kształt deklaracji i wywołało chaos.  

Zamieszanie jest tak duże, że w porównaniu do roku 2019 aż 25 procent płatników mniej zdążyło do dziś złożyć deklaracje 

– informują eksperci z firmy e-file

Resort finansów poinformował w komunikacie, że tylko złożenie PIT-11 w wersji 25. formularza pozwoli na uwzględnienie tzw. ulgi dla młodych pracowników. Część firm zignorowała ten komunikat i została wezwana do złożenia korekty zeznania. 

 - Tylko nowa wersja druku PIT-11 (wersja 25 za 2019/2020) dostępna na stronie podatki.gov.pl uwzględnia wprowadzone od 1 sierpnia 2019 roku zwolnienie z PIT dla osób do ukończenia 26 lat. W prawym dolnym rogu każdego formularza można sprawdzić, czy wypełniamy właściwą wersję - tegoroczna aktualizacja ma numer 25. Jeśli pracodawca użyje zeszłorocznego formularza, jego młody pracownik może mieć problem z właściwym rozliczeniem swojego PIT-a - wyjaśnia Artur Kaczmarek, ekspert z firmy e-file.

Zobacz także

Do kiedy przesłać formularze?

  1.       PIT-11 należy przesłać do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2020 roku
  2.       PIT-11 należy przesłać pracownikom do 2 marca 2020 roku (ostatni dzień lutego 2020 r. przypada w sobotę, co oznacza, że zgodnie z Ordynacją        podatkową za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/e-file