Zamknij

Zerowy PIT dla młodych. System odrzucał zeznanie PIT-11

16.01.2020 08:07
PIT-11. Zerowy PIT dla młodych. System odrzuca zeznania podatkowe
fot. Shutterstock/zbigniew kotara (ilustracyjne)

Pracownicy zgłaszają problemy z wysyłką deklaracji PIT-11. Chodzi o formularze dla 2 milionów podatników korzystających ze zwolnienia z podatku dla młodych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Aktualizacja: Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się instrukcje dotyczące rozliczenia pracowników i przesyłania druku PIT-11. 

Czego dotyczył problem?

Wprowadzane w pośpiechu zmiany w opodatkowaniu przychodów podatników do 26. roku życia zbierają właśnie swoje żniwo – alarmuje firma doradcza Grant Thornton. Ministerstwo Finansów i Krajowa Informacja Skarbowa w odmienny sposób interpretują przepisy, przez co system odrzuca e-deklaracje.

Zobacz także

Zwolnienie młodych z PIT sporo namieszało w rocznych rozliczeniach. Płatnicy nie wiedzą jak wystawić i przesłać skarbówce 2 miliony deklaracji, na co mają czas tylko do końca stycznia.

Działy kadrowo-płacowe dwoją się i troją by zdążyć na czas, szczególnie biorąc pod uwagę zupełnie nową wersję formularza PIT 11, którą trzeba skonfigurować w oprogramowaniu kadrowo-płacowym. A tu bramki e-pit w US wykazują błędy i nie przejmują formularzy składanych za najmłodszych podatników

– informuje Monika Smulewicz, Partner w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton

W sieci zawrzało. Na forach kadrowo – płacowych księgowi i pracodawcy omawiają błędy. Tymczasem, ze względu na obciążenie linii – połączenie z informacją skarbową graniczy z cudem.

Zobacz także

W czym tkwi problem? Chodzi o nową wersję PIT-11 dostosowaną do zmian w prawie podatkowym z 2019 roku. Jak wskazuje Grant Thornton, kontrowersja dotyczy właściwego miejsca, w którym należy wykazać przychody uzyskane przez podatnika do 26. roku życia, który nie złożył lub złożył w późniejszym terminie oświadczenie o zastosowaniu zwolnienia podatkowego.

System e-PIT, za pośrednictwem którego przekazuje się deklaracje skarbówce, został skonfigurowany w inny sposób, niż płatnicy skonfigurowali swoje formularze w systemach kadrowo-płacowych, a co ciekawe również zupełnie odmiennie od stanowiska Ministerstwa Finansów – wskazuje ekspertka.

Zobacz także

Efekt? Pracodawcy odbierają od skarbówki telefony z żądaniem sporządzenia korekty zeznania. 

Ministerstwo Finansów w indywidualnych stanowiskach zaprzecza stanowisko KIS, a zdezorientowani płatnicy nie wiedzą już, na czym stoją i jak poprawnie powinni wykazać przychody pracowników i zleceniobiorców uzyskane od 1 sierpnia 2019 r. i opodatkowane 

– wskazuje Monika Smulewicz

Ulga dla młodych a PIT-11

Tylko do końca stycznia pracodawcy mogą przesyłać skarbówce PIT-11, czyli informację o zarobkach pracowników w minionym roku. Jak informuje w komunikacie Ministerstwo Finansów, obowiązuje nowa wersja tego formularza (25) w związku ze zmianami w prawie w 2019 roku. Poniżej udostępniamy aktualną wersję formularza:

Resort przypomina, że tylko złożenie PIT-11 w wersji 25. formularza pozwoli na uwzględnienie tzw. ulgi dla młodych pracowników (tj. osób do 26 roku życia) za 2019 rok w usłudze Twój e-PIT.

RadioZET.pl