Zamknij

PIT-11. Pracodawcy muszą przesłać druk do końca stycznia

13.01.2020 17:11
PIT-11. Do kiedy? Obowiązki płatnika. Druk 2020
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

Tylko do końca stycznia pracodawcy mogą przesyłać skarbówce PIT-11, czyli informację o zarobkach pracowników w minionym roku. Przez ostatnie zmiany w prawie, lepiej nie czekać z tym obowiązkiem do ostatniej chwili.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin   

Ulga dla młodych i obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 procent może sporo namieszać w rozliczeniach ze skarbówką. Pracodawcy przekazujący PIT-11, czyli informację o zarobkach pracowników skarbówce nie powinni zwlekać. Za spóźnienie grozi im kara grzywny.

PIT-11. Co się zmieniło?

PIT-11 to informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy przez płatnika. Pracodawcy mają czas do końca stycznia na przesłanie tego formularza skarbówce drogą elektroniczną. Jak informuje w komunikacie Ministerstwo Finansów, obowiązuje nowa wersja tego formularza (25) w związku ze zmianami w prawie w 2019 roku. Poniżej udostępniamy aktualną wersję formularza:

Resort przypomina, że tylko złożenie PIT-11 w wersji 25. formularza pozwoli na uwzględnienie tzw. ulgi dla młodych pracowników (tj. osób do 26 roku życia) za 2019 rok w usłudze Twój e-PIT.

Zobacz także

Do kiedy przesłać formularze?

  •   PIT-11 należy przesłać do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2020 roku
  •   PIT-11 należy przesłać pracownikom do 2 marca 2020 roku (ostatni dzień lutego 2020 r. przypada w sobotę, co oznacza, że zgodnie z     Ordynacją podatkową za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy).

Zobacz także

Czy płatnik potrzebuje podpisu elektronicznego?

PIT- 11 trafi do skarbówki wyłącznie drogą elektroniczną. Jak wówczas podpisać taki dokument? – Płatnik będący osobą fizyczną, który wysyła tę informację do urzędu skarbowego, nie musi korzystać z e-podpisu– wystarczającym jest dla niego zestaw danych autoryzujących. Pozostali płatnicy (np. spółka z o.o.) muszą nabyć w tym celu e-podpis – wyjaśnia Artur Kaczmarek, ekspert z firmy e-file.

Jak przekazać PIT pracownikom?

Eksperci z firmy e-file wskazują, że elektroniczna forma udostępniania formularzy zyskuje na popularności. Jak wskazują, coraz więcej firm decyduje się udostępniać PIT-11 w intranecie, czyli na służbowych platformach elektronicznych, do których dostęp ma tylko zalogowany pracownik. Artur Kaczmarek wyjaśnia jednak, że tak uproszczona forma przekazania informacji wymaga zgody pracownika.

Zobacz także

Aktualnie organy urzędów skarbowych stoją na stanowisku, że udostępnianie  informacji PIT-11 przez intranet jest dopuszczalne, ale tylko za zgodą pracownika. To dlatego proces ten może wydawać się bardziej skomplikowany i czasochłonny dla pracodawcy 

– wyjaśnia ekspert.

Za spóźnienia będzie grzywna

Przesłanie skarbówce PIT-11 w lutym lub później będzie wiązało się z karą grzywny za wykroczenie skarbowe. W przypadku, gdy informacja PIT-11 nie została dostarczona do urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie, należy tego dokonać niezwłocznie, a do informacji pracodawca może dołączyć czynny żal.

>>Więcej na ten temat dowiesz się tutaj:  jak uniknąć kar skarbowych, czyli jak działa czynny żal <<

RadioZET.pl/e-file.pl