Zamknij

Do kiedy przekazać pracownikom PIT-11?

10.02.2020 11:42
PIT-11 dla pracowników. Do kiedy. PIT terminy
fot. Shutterstock/zbigniew kotara

Już ponad 23 miliony druków PIT-11 trafiło do urzędów skarbowych – wynika ze statystyk resortu finansów. Teraz czas przekazać formularze pracownikom. Jak to zrobić?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Pracodawcy mieli czas do końca stycznia na przekazanie skarbówce druków PIT-11. Chodzi o informację o dochodach pracowników i wysokości zaliczek na podatek dochodowych wpłaconych w ich imieniu.

Przesłanie druków PIT-11 skarbówce nie było w tym roku prostym zadaniem. Nie obeszło się bez dodatkowych objaśnień Ministerstwa Finansów. Wszystko przez zmiany w prawie, które weszły w życie w minionym roku. Resort finansów przypominał, że w rozliczeniu za 2019 rok, obowiązującą wersją PIT-11 jest druk numer 25. Tylko ta wersja uwzględnia wprowadzoną w 2019 roku ulgę dla młodych do 25. roku życia, czyli zwolnienie z PIT. Teraz, do 2 marca, płatnicy muszą dostarczyć PIT-11 pracownikom. 

Zobacz także

Jak przekazać PIT-11 pracownikom?

W tym przypadku dopuszcza się zarówno papierową, jak i elektroniczną wersję formularza. Można go udostępnić np. za pośrednictwem wewnętrznej, firmowej platformy. Jak jednak wynika ze stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej  (sygn. 0112-KDIL3-2.4011.449.2019.1.MKA) w tej sprawie, nie zawsze będzie to możliwe.

W grudniu skarbówka rozwiała wątpliwości pracodawcy, który pytał, czy pracownik musi wyrazić zgodę na przekazaniu mi druku elektronicznie. W swoim stanowisku KIS potwierdził, że taka zgoda jest wymagana, ale można jej udzielić na piśmie lub elektronicznie, co znacznie usprawni ten proces. W dobie elektronizacji procesów księgowych coraz więcej pracodawców decyduje się na udostępnienie PIT na platformach pracowniczych.

Zobacz także

Za spóźnienia będą kary

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, płatnik, który zaniedbał obowiązek przesłania PIT-11 skarbówce lub pracownikom naraża się na karę grzywny. Musi się z nią liczyć także w przypadku nieterminowego przesłania deklaracji. Ustawa mówi o karze w wysokości 180 stawek dziennych. Co to oznacza? Te same przepisy stanowią, że kara grzywny za wykroczenia wynosi nie mniej niż jedna dziesiąta pensji minimalnej i nie więcej niż jej dwudziestokrotność. Przy pensji minimalnej równej 2600 złotych, najniższa grzywna wyniesie 260 złotych, zaś najwyższa – nawet 52 tysiące złotych.

Zobacz także

Twój e-PIT do akceptacji już od 15 lutego

Choć pracodawcy mają jeszcze czas na przekazanie PIT-11 pracownikom, to dane z tych druków szybciej znajdą się w automatycznie przygotowanych deklaracjach w programie Twój e-PIT. Pracownicy sprawdzą swoją automatycznie uzupełnioną deklarację PIT-37 już 15 lutego i do końca kwietnia będą musieli dokonać rozliczenia.

Zobacz także

WAŻNE

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Zeznanie, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, jest udostępniane w wersji elektronicznej na stronie portalu podatkowego. Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, należy podać NIP, PESEL i kwotę przychodu za ubiegły rok. Podatnik może poprawić zeznanie, odrzucić i rozliczyć się na własną rękę lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic – fiskus z automatu uzna przygotowane przez urzędników zeznanie na zatwierdzone. Można dzięki temu uniknąć kary związanej ze zlekceważeniem obowiązków podatkowych.

RadioZET.pl