Zamknij

Polski Ład zwolni z podatku. Warunek? Czwórka dzieci

18.01.2022 16:00
Zerowy PIT dla rodzin
fot. Jakub Kaminski/East News

Rodziny wielodzietne w większości skorzystają z Polskiego Ładu. Choć składki zdrowotnej nie unikną, to nie zapłacą podatku dochodowego.

Polski Ład namieszał w systemie podatkowym. Polacy z jednej strony zyskają na nowych zwolnieniach z PIT, wyższej kwocie wolnej czy podniesieniu drugiego progu podatkowego, z drugiej zaś stracą na reformie składki zdrowotnej.

Choć w większości przedsiębiorcy, pracownicy na śmieciówkach i etatowcy z pensją powyżej 12 tys. zł, odnotują straty, to m.in. rodziny wielodzietne zaoszczędzą na podatku dzięki rządowej reformie.

Zerowy PIT dla rodzin 4 plus

Rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci mogą korzystać z PIT-0 dla rodzin 4+. Ulgę otrzymają rodzice małoletnich dzieci lub osób do 25. roku życia, które kontynuują naukę. Co istotne, nie wszystkie przychody rodziców będą zwolnione z podatku. 

 Zwolnieniu podlega kwota przychodu nieprzekraczająca 85 528 zł u każdego z opiekunów. W praktyce jednak, jak wskazuje resort finansów, potencjalny beneficjent zerowego PIT, który rozlicza się według skali podatkowej, skorzysta dodatkowo na kwocie wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł, a zatem nie zapłaci podatku aż do przekroczenia 115,5 tys. zł przychodu. Łączny przychód zwolniony z podatku dla całej rodziny wynosi zatem 231 tys. zł.

Rodzice nie zapłacą PIT od przychodów z pracy na etacie, zleceń i z działalności gospodarczej (opodatkowanej według skali podatkowej, ryczałtem lub podatkiem liniowym). Ulga nie obejmie natomiast przychodów z umów o dzieło, zasiłków lub świadczeń już zwolnionych z mocy prawa z podatku (zapomogi, 500 plus itd.).

Uwaga na pułapkę w przypadku ulgi dla rodzin 4 plus! Wystarczy, że jedno z dzieci przekroczy limit odchodów i korzyść podatkową trzeba będzie zwrócić>>>

Co istotne, ulga może być zastosowana już w trakcie roku, albo dopiero w zeznaniu rocznym. Aby pracodawca lub zleceniodawca przy obliczaniu zaliczki na podatek mógł stosować ulgę dla rodzin 4+, należy złożyć stosowne oświadczenie na piśmie. Nie ma urzędowego wzoru oświadczenia, jak doradza resort – podatnik sam może zredagować takie pismo. Ministerstwo sugeruje jedynie wzór takiego oświadczenia. Poniżej załączamy dokument.

Resort finansów szacuje, że z zerowego podatku PIT skorzysta ponad 110 tys. rodziców. Łączne korzyści oszacowano na 335 mln zł.

RadioZET.pl/gov.pl