Zamknij

Oszuści podszywają się pod PGNiG. Uwaga na fałszywe SMS-y

03.03.2020 14:36
Oszuści podszywają się pod PGNiG. Uwaga na fałszywe SMS-y
fot. Shutterstock

Oszuści podszywają się pod jednego z największych dostawców gazu. Grupa PGNiG ostrzega przed SMS-ami z wezwaniem do zapłaty rachunku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo informuje o fałszywych SMS-ach, które oszuści przesyłają klientom spółki. Na swojej stronie internetowej spółka opublikowała specjalny komunikat:

Informujemy wszystkich Klientów, że PGNiG nie jest autorem SMS-a o treści: „PGNiG: Na dzień 03.03.2020 zaplanowano odłączenie gazu! Prosimy o pilne uregulowanie należności 8.45 PLN. Sprawdź na: ….” .

Zobacz także

PGNiG dodaje, że oszuści mają na celu wyłudzenie należności lub nieuprawniony dostęp do danych.

To nie pierwszy tzw. atak phishingowy. To popularna metoda wyłudzeń przez oszustów internetowych. Polega na podszywaniu się pod inną osobą, firmę lub instytucję w celu uzyskania od odbiorcy danych. Chodzi np. o informacje z karty kredytowej czy dane logowania. Celem oszustów jest też zainfekowanie komputera lub telefonu szkodliwym oprogramowaniem albo nakłonienie ofiary do określonych działań (np. wpłaty pieniędzy lub przesłania wiadomości SMS).

Takie wiadomości otrzymywali już m.in. klienci telekomów, banków i dostawców energii.

Zobacz także

PGNiG radzi, by usunąć otrzymaną wiadomość i nie otwierać linku załączonego we wiadomości.

„Wiadomość należy usunąć, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt pod nr 22 515 15 15”- czytamy w komunikacie.

Zobacz także

PGNiG jest spółką giełdową, notowaną na GPW od września 2005 roku. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także - poprzez spółki zależne - magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawca gazu ziemnego.

71,88 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, pozostałe 28,12 proc. do innych akcjonariuszy.

RadioZET.pl