Zamknij

PGNiG szuka nowego prezesa. Jakie wymagania i zarobki?

02.11.2020 09:03
PGNiG szuka nowego prezesa. Jakie wymagania i zarobki?
fot. GaudiLab/Shutterstock (ilustracyjne)

PGNiG, jedna z największych spółek energetycznych w Polsce, szuka nowego prezesa. Jakie warunki trzeba spełnić, aby starać się o taką funkcję? 

PGNiG nie ma prezesa od 22 października. Tego dnia ze swojej funkcji zrezygnował Jerzy Kwieciński, który kierował gazowym gigantem przez kilka ostatnich miesięcy. Oficjalnie powodem były "względy osobiste". Jednak według spekulacji medialnych przyczyną był personalny konflikt z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen po ogłoszeniu fuzji głównych polskich spółek energetycznych z kapitałem Skarbu Państwa.

Rada nadzorcza PGNiG właśnie ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu. Wybrany kandydat będzie kierował spółką do dnia 10 stycznia 2023 roku, czyli obecnej kadencji prezesa firmy.

PGNiG szuka prezesa. Jakie wymagania?

Termin przyjmowania zgłoszeń mija 9 listopada 2020 roku o godz. 12. Decyduje data i godzina doręczenia przesyłki, a otwarcie zgłoszeń nastąpi tego dnia o godz. 12:15. "Rozmowy kwalifikacyjne bezpośrednio z Radą Nadzorczą zostaną przeprowadzone w dniach 10 listopada 2020 r. - 12 listopada 2020 r. w siedzibie spółki bądź w innym wskazanym miejscu" - podało w komunikacie Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Zobacz także

Do podstawowych zagadnień będących przedmiotem rozmów kwalifikacyjnych zaliczono: wiedzę w zakresie działalności spółki oraz o sektorze, w którym ona działa; znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem i kierowaniem zespołami pracowników; znajomość zasad funkcjonowania spółek handlowych; doświadczenie niezbędne do wykonywania funkcji członka zarządu w spółce.

Jakie wymagania są stawiane przed kandydatami? Wyższe wykształcenie, co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru itp. i co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych. Dodatkowym atutem będzie m.in. znajomość funkcjonowania europejskiego rynku, w tym rynku energii, czy znajomość języka angielskiego.

Zobacz także

O wysokości potencjalnych zarobków nie wspomniano. Jednak według portalu Money.pl, prezes PGNiG może liczyć na sowitą pensję. Piotr Woźniak, który był szefem spółki w latach 2015-2020, w ubiegłym roku otrzymał 2 mln 138 tys. zł.

Jak informowało pod koniec października PGNiG, rada nadzorcza spółki powołała na pełniącego obowiązki prezesa, wiceprezesa PGNiG Jarosława Wróbla. Ma on pełnić obowiązki do czasu rozstrzygnięcia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu spółki.

PGNiG. Co to za spółka?

Jest największym w kraju importerem i dostawcą gazu ziemnego. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej - podano na e-stronie firmy.

Zobacz także

Dodano, że Grupa Kapitałowa PGNiG odpowiada za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zapewnia dywersyfikację dostaw poprzez wydobycie złóż krajowych oraz import ze źródeł zewnętrznych.

PGNiG ma oddziały i przedstawicielstwa w Rosji, Belgii, Pakistanie, na Białorusi i Ukrainie. Jest również jedynym właścicielem spółki PGNiG Upstream Norway AS, która prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i eksploatacji złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i Morzu Norweskim, spółki PGNiG Upstream North Africa, poszukującej złóż węglowodorów w basenie Murzuq na terenie Libii oraz PGNiG Supply & Trading GmbH w Monachium, zajmującej się handlem gazem. Akcje PGNiG są notowane na GPW.

RadioZET.pl/PAP