Zamknij

Ministerstwo Aktywów Państwowych potwierdza: będą cięcia w PGG

27.07.2020 17:44
PGG. Rząd zapowiada plan naprawczy, pensje górników w dół
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało o planie naprawczym dla kopalń. Ten zakłada m.in. czasową obniżkę pensji dla górników.

Ministerstwo Aktywów Państwowych potwierdziło doniesienia portalu Biznesalert.pl w sprawie planu ratunkowego dla Polskiej Grupy Górniczej.

Realizacja planu naprawczego dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zakłada m. in. restrukturyzację zakładów oraz czasowe obniżenie wysokości wynagrodzenia pracowników, ale tylko w wymiarze pozwalającym na przetrwanie spółki – poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Rząd tnie pensje górnikom

Ministerstwo Aktywów Państwowych z Jackiem Sasinem na czele we wtorek ma przedstawić plan naprawczy dla PGG. Resort zapewnia, że priorytetem pozostają miejsca pracy, ale nie obejdzie się bez obniżki wynagrodzeń.

Zobacz także

Jak nieoficjalnie dowiaduje się PAP, do ministerialnych propozycji należy m.in. zamknięcie kopalń Ruda i Wujek, zawieszenie wypłat tzw. czternastej pensji na trzy lata oraz cięcia pensji. Górnicy mieliby przejść na nowy system wynagradzania. Ten polegałby na tym, że 30 proc. pensji byłoby powiązane z wydajnością pracy. Dla odchodzących z pracy górników przygotowano wart blisko 5 mld zł pakiet osłonowy, którego częścią mają być urlopy przedemerytalne i odprawy pieniężne.

Kryzys w górnictwie

Przedstawiciele resortu zapewniają, że priorytetem są miejsca pracy i odbudowanie polskiego górnictwa, które ucierpiało przez koronakryzys.

Dziś nie ukrywamy przed pracownikami ani przed stroną społeczną, że sytuacja jest kryzysowa 

– mówił prezes PGG Tomasz Rogala

O sytuacji kryzysowej świadczą wyniki spółek PGG. Przychody w grupie spadły o 2,7 mld złotych, co jest konsekwencją przestojów w wydobyciu i spadkowego trendu na europejskich rynkach. PGG szuka oszczędności, a zarząd zapewnia, że czasowe obniżenie wysokości wynagrodzenia pracowników ma być realizowane „tylko w wymiarze pozwalającym na przetrwanie Polskiej Grupy Górniczej”.

Zobacz także

Będą protesty?

O zamiarach rządu nieoficjalną drogą dowiedzieli się także związkowcy. Szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek cytowany przez PAP ocenił, że najprawdopodobniej reaktywowany zostanie Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, który m.in. zorganizował kilka lat temu strajk generalny na Śląsku.

- W tym kierunku to zmierza. Widocznie rząd dojrzał do tego, żeby się rozprawić z górnictwem, chce się rozprawić z górnictwem - to my podejmiemy rękawicę i będziemy walczyć o każde miejsce pracy - zapowiedział Hutek.

Zobacz także

Związkowcy deklarują, że nie podpiszą porozumień, na mocy których górnicy będą mieli obniżone wynagrodzenia.

RadioZET.pl/PAP