Zamknij

Górnicy dostaną podwyżki. Jest porozumienie

21.02.2020 07:42
PGG. Górnicy dostaną podwyżki. Jest porozumienie
fot. PAP/Andrzej Grygiel

 Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej zgodzili się na proponowane przez zarząd podwyżki płac i zawiesili planowane protesty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pensje górników, zgodnie z ustaleniami, wzrosną o 6 procent z wyrównaniem od stycznia. Dla PGG to inwestycja rzędu 270 milionów złotych rocznie.

"Porozumienie zakłada 6-procentowe podwyżki płac od stycznia, co daje po około 400 złotych więcej miesięcznie dla każdego pracownika. Jeszcze wczoraj nie mieliśmy nic i nikt nie chciał dać ułamka procenta wzrostu pensji w PGG. Dziś jest 6 procent i za kilka miesięcy powrót do rozmów o kolejnym możliwym wzroście wynagrodzeń” – czytamy w komunikacie górniczej „Solidarności”.

Jak opisują związkowcy, rząd zobowiązał się do wypełnienia jeszcze jednego postulatu. PGG ma ograniczyć import zagranicznego węgla i odblokować zwały przy kopalniach.

W rozmowach, które zakończyły się wypracowaniem porozumienia, uczestniczyli w Katowicach wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i jego zastępca Adam Gawęda. Oficjalnie porozumienie płacowe ma być podpisanie w piątek przed południem.

Zobacz także

Związkowcy nazwali porozumienie kompromisem. Pierwotnie domagali się 12-proc. podwyżki płac. Ewentualne dalsze podwyżki we wrześniu mają być uzależnione od tego, czy spółka wypracuje zysk.

- Spółka będzie musiała podjąć zadanie wygospodarowania tych środków, w ramach pieniędzy, którymi zarządza. Musimy w ten sposób zorganizować swoje przychody i koszty, żeby zawrzeć te środki w rachunku ekonomicznym. Spółka ma różnego rodzaju instrumenty poruszania się po kosztach, z których skorzysta. Do tej pory radziliśmy sobie, więc jesteśmy dobrej myśli – mówił prezes PGG Tomasz Rogala

Minister Sasin dodał, że najważniejszym elementem porozumienia jest deklaracja zawieszenia strajku górników. Jego zdaniem "strona związkowa wykazała się odpowiedzialnością za spółkę, zaprezentowała konstruktywne podejście. Wszystkim nam zależy na bezpiecznym i stabilnym funkcjonowaniu branży w perspektywie Nowej Polityki Klimatycznej wdrażanej przez Unię Europejską" - skomentował wicepremier.

Związkowcy czekają teraz na projekt systemowych rozwiązań. Szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek mówił, że do 21 kwietnia Ministerstwo Aktywów Państwowych ma przedstawić związkowcom konkretne plany w sprawie importu węgla w kopalniach PGG.

- Jeśli nie zablokujemy importu, to w kwietniu się zapchamy i nie będzie można wydobywać węgla - powiedział związkowiec.

Zobacz także

Ocenił, że obecnie na zwałach PGG znajduje się około 3 milionów ton węgla, z czego dwie trzecie to nieodebrany węgiel, zakontraktowany przez energetykę.

RadioZET.pl/PAP