Zamknij

Rząd PiS przedłużył koncesje dla śląskich kopalń do 2044 roku

17.07.2020 12:05
PGG z koncesjami na wydobycie węgla do 2044 roku
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) mają przedłużone koncesje na wydobycie węgla kamiennego. Niektóre są ważne nawet do 2044 roku.

Dziewięć przedłużonych koncesji wydobywczych PGG dotyczy czterech kopalń tej największej górniczej spółki: Piast-Ziemowit w Bieruniu i Lędzinach, Murcki-Staszic w Katowicach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Ruda w Rudzie Śląskiej.

Jak mówił prezes PGG Tomasz Rogala, kopalnie te zatrudniają łącznie ponad 20 tys. osób, zaś przedłużenie koncesji jest podstawą ich stabilnego działania. Ważność poprzednich koncesji upływała w sierpniu tego roku.

PGG z koncesjami na wydobycie węgla

Przedłużenie koncesji odbyło się bez powiększania obszarów górniczych poszczególnych kopalń. PGG nadal zabiega natomiast o koncesję, umożliwiającą wydobycie węgla ze złoża Imielin Północ – ma to zapewnić przyszłość kopalni Piast-Ziemowit.

Eksploatacji węgla w tym rejonie sprzeciwiają się mieszkańcy Imielina. Prezes Rogala zapewnia, że kopalnia, która już prowadzi wydobycie w innej części miasta, w pełni zabezpiecza je przed skutkami szkód górniczych i będzie robić to nadal.

Zobacz także

Minister środowiska Michał Woś przypomniał, że spośród około 30 koncesji na wydobycie węgla kamiennego w Polsce, 25 dotyczy obszaru Górnego Śląska – ich ważność upływała w tym roku.

Przedłużenie koncesji było długotrwałym procesem; w połowie 2018 r. przyjęto regulacje, które pozwoliły skrócić starania o wydłużenie terminów obowiązywania koncesji, by zdążyć przed wygaśnięciem wcześniejszych dokumentów.

Szef resortu środowiska zapewnił w piątek, że niezależnie od sytuacji międzynarodowej oraz ambitnej i restrykcyjnej polityki klimatycznej UE, wydobycie węgla kamiennego i energetyka oparta na węglu kamiennym jeszcze długo będą zapewniać bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Biorąc pod uwagę skalę koniecznych inwestycji, które jeszcze przed nami, wydobycie węgla kamiennego i energetyka oparta na węglu kamiennym jeszcze przez długi czas będzie absolutnym fundamentem bezpieczeństwa energetycznego państwa - fundamentem polityki surowcowej i energetycznej, niezależnie od tych wszystkich zewnętrznych okoliczności

Michał Woś

- Niezależnie od tych wszystkich okoliczności, które trzeba brać pod uwagę, zapewniamy to, że wydobycie węgla kamiennego, że polskie górnictwo - związane przecież tak mocno i ściśle z energetyką - jest elementem stabilności państwa – dodał minister, nazywając przedłużenie koncesji wydobywczych „postawieniem kropki nad i”, dającym kopalniom stabilizację.

Zobacz także

W ostatnich tygodniach branża górnicza mierzyła się z wyzwaniem pandemii koronawirusa - z powodu rosnącego zagrożenia kolejnymi zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 na początku czerwca zapadła decyzja o zamknięciu 12 kopalń PGG i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

Pomimo powrotu górników do pracy pod koniec czerwca i w lipcu, to w branży panuje duża niepewność. Związkowcy proszą premiera Mateusza Morawieckiego o rozmowy w sprawie przyszłości kopalń. W przypadku braku porozumienia grożą strajkami.  

RadioZET.pl/PAP