Oceń
Związkowcy spotkali się z zarządem Polskiej Grupy Górniczej i ministrem Jackiem Sasinem celem wypracowania planu dla dalszego funkcjonowania górnictwa. Przed stronami jednak długa droga do osiągnięcia porozumienia.
- Nie zapadły żadne ostateczne ustalenia, rozmowy w sprawie górnictwa będą kontynuowane - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin po zakończeniu spotkania zespołu, który ma opracować propozycje zmian w sektorze górniczym.
Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiedziało na przyszły tydzień dalsze rozmowy w Katowicach. Udział w nich mają wziąć przedstawiciele sektora energetycznego.
Co dalej z PGG? Górnicy rozmawiają z rządem
Plan ratowania górnictwa i pogrążonej w kłopotach- nie tylko finansowych - Polskiej Grupy Górniczej ma powstać do końca września. Na razie jednak rozmowy nie przynoszą oczekiwanego skutku.
Sasin dodał, że nie padły żadne propozycje dla związkowców. - Jesteśmy w dialogu. To nie jest tak, że zakończyliśmy rozmowę. Nie ma na razie żadnych ostatecznych na pewno ustaleń. Te rozmowy będą kontynuowane - powiedział Sasin.
Rozmowy bez opozycji
Swój udział w tworzeniu planu ratunkowego dla tej gałęzi gospodarki chcą mieć także politycy opozycji, o co wnioskował lider śląskiej PO Wojciech Saługa. Na apel polityka szybko zareagowali związkowcy z górniczej „Solidarności”. Bogusław Hutek stwierdził, że nie zgadza się ze stanowiskiem przewodniczącego śląskiej Platformy i nie widzi potrzeby zapraszania do rozmów polityków opozycji.
- Za zupełnie absurdalny uważam pomysł, by do rozmów zapraszać polityków reprezentujących ugrupowania typu Platforma Obywatelska czy Polskie Stronnictwo Ludowe. Ci panowie myślą, że myśmy zapomnieli, co oni wyprawiali 5 lat temu. Kiedy Kompania Węglowa klęczała, kiedy Jastrzębską Spółkę Węglową doprowadzono na skraj zapaści, pan Saługa nie zabierał głosu i nie interesował się górnictwem – ocenił związkowiec.
Związkowiec zarzucił też opozycji wspieranie w Parlamencie Europejskim tych, którzy chcą wprowadzić tj. zielony ład. Mowa o polityce antywęglowej i alternatywnych źródłach energii.
Widmo likwidacji kopalń
O antywęglową politykę dopytywany był także Jacek Sasin po spotkaniu z górnikami. Minister nie ukrywa, że likwidacja kopalni to kwestia czasu.
Dopytywany, czy w trakcie obrad była mowa o likwidacji kopalń, odparł: "Nie rozmawialiśmy o tego typu działaniach". Dodał, jednak, że "kiedyś likwidacja kopalń nastąpi".
Rozmawialiśmy o przyszłości energetyki węglowej i górnictwa w dłuższej perspektywie czasu w relacji z polityką przede wszystkim klimatyczną Unii Europejskiej i również polityką energetyczną Polski, którą przygotowuje Ministerstwo Klimatu
Celem rozmów jest wypracowanie planu dla PGG i całej branży. Zespół ma przeanalizować możliwości produkcji energii elektrycznej z węgla w perspektywie krótkoterminowej oraz inwestycje w energetyce i górnictwie - szczególnie te ukierunkowane na wysokosprawną i niskoemisyjną energetykę.
W agendzie prac zespołu znajdą się także kwestie związane z polityką klimatyczną oraz wyjaśnienie roli gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii i węgla kamiennego w miksie energetycznym.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł
