Zamknij

Zwolnienia w PGG. 360 osób straci pracę

13.11.2020 16:38
Zwolnienia w PGG
fot. Dominik Gajda/REPORTER/East News

Polska Grupa Górnicza zapowiada zwolnienia grupowe. Spółka rozwiąże umowy z 360 osobami uprawieniami emerytalnymi.

Polska Grupa Górnicza zatrudnia dziś prawie 40 tysięcy osób. Spółka informuje, że poinformowała związki zawodowe o planach zwolnień grupowych, które obejmą 360 osób z uprawnieniami emerytalnymi.

Rzecznik spółki decyzję o zwolnieniach tłumaczy względami finansowymi.

360 osób straci pracę w PGG

- Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia, spowodowaną trudną sytuacją finansową, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG posiadających uprawnienia emerytalne, z przyczyn niedotyczących pracowników. Zamiarem zwolnienia może być objętych 360 pracowników  - potwierdził dla PAP rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

Zobacz także

Pracę stracą nie tylko górnicy, ale i pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni w PGG. Jak poinformował rzecznik PGG, trwają konsultacje ze związkowcami w tej sprawie. Spółka zagwarantowała zwalnianym pracownikom odprawy emerytalne (zgodnie z przepisami) i odprawy pieniężne.

Zobacz także

Wysokość odpraw pieniężnych zależna będzie od stażu pracy. Zatrudnieni krócej niż dwa lata mogą liczyć na odprawę w wysokości jednej pensji. Pracujący w PGG od 2 do 8 lat otrzymają dwumiesięczne odprawy, zaś zatrudnieni w spółce powyżej 8 lat – trzymiesięczne. Odprawa nie może być jednak większa niż dziesięciokrotność minimalnej płacy, czyli 26 tysięcy złotych.

PGG przedstawiła swoją propozycję, teraz ruch po stronie związkowców. Ci mają czas do 27 listopada na przedstawienie swoich postulatów.

Co dalej z górnictwem?

Nie tylko PGG boryka się z problemami finansowymi. Wydobycie węgla staje się nieopłacalne, gdyż popyt na surowiec spada. Dodatkowo głównym założeniem transformacji energetycznej jest stopniowe wygaszanie kopalń. Zawarte we wrześniu 2020 roku porozumienie społeczne daje zatrudnionym obecnie górnikom dołowym gwarancję pracy w kopalniach aż do emerytury, nie dotyczy to jednak osób, które mają już uprawnienia emerytalne i mogą z nich skorzystać.

RadioZET.pl/PAP