Zamknij

PGG i zamykanie kopalń. Czy rząd zapłaci górnikom wysokie odprawy?

28.07.2020 07:23
PGG i zamykanie kopalń. Czy rząd zapłaci górnikom wysokie odprawy?
fot. Vyacheslav Svetlichnyy/Shutterstock (ilustracyjne)

Rząd szykuje pakiet pomocowy dla górnictwa. Zdaniem "Pulsu Biznesu" chodzi o 5 mld zł z budżetu i 1,75 mld zł od Polskiego Funduszu Rozwoju. Stawką są plany zamknięcia kopalń i ograniczenie wydobycia.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, we wtorek ma się spotkać z górniczymi związkowcami w Katowicach i przedstawić plan restrukturyzacji kopalń w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). W negocjacjach ma uczestniczyć również Tomasz Rogala, prezesa PGG.

"Plan restrukturyzacji giganta, który w 2019 r. zanotował ponad 400 mln zł straty netto, a w 2020 r. idzie mu coraz gorzej, przedstawić ma związkom Tomasz Rogala. Jednocześnie zmiany planowane są w całym górniczym sektorze" - podał "PB".

PGG zamyka kopalnie. Rząd opłaci odprawy górników?

Najważniejszym elementem rządowego planu jest zamknięcie dwóch kopalń PGG - chodzi o zakłady Ruda (wydobywająca 4,3 mln ton węgla rocznie) i Wujek (0,8 mln ton).

Zobacz także

Podobny los miał spotkać kopalnie Janina (Libiąż, woj. małopolskie) lub Sobieski (Jaworzno, woj. śląśkie) z Tauronu - grupy energetycznej kontrolowanej przez Skarb Państwa. Jednak wszystko wskazuje na to, że te dwa zakłady zostaną połączone.

Według dziennika, "propozycja zakłada również ograniczenie wydobycia w pozostałych kopalniach, tak by krajowe wydobycie zmniejszyło się do 54 ton jeszcze w tym roku. W 2019 r. było to 61 mln ton".

Resort aktywów państwowych już wczoraj podało, że PGG wnioskuje o pomoc finansową w ramach tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd w porozumieniu z PFR. Mowa jest o pozyskaniu od PFR 1,75 mld zł.

Posłuchaj podcastu

Zobacz także

Dodatkowo według informatorów "Pulsu Biznesu" w grę może wchodzić także pakiet osłonowy finansowany z budżetu państwa (czyli pieniędzy od podatników) wartym blisko 5 mld zł.

"Z tej kwoty 1,5 mld zł ma trafić do górników w postaci wynagrodzeń za urlopy czy odpraw, a reszta sfinansuje obowiązkową rekultywację terenów zamykanych kopalń" - wskazał dziennik. 

Górnicze związki zawodowe już w poniedziałek zapowiedziały, że nie zgodzą się na przedstawioną przez rząd strategię restrukturyzacji górnictwa. Nie wykluczają powstanie międzyzakładowego komitetu strajkowego i organizowanie protestów. 

RadioZET.pl/Puls Biznesu