Zamknij

PGE zbuduje za 300 mln zł elektrociepłownię dla CPK

25.09.2020 16:26
eektrociepłownia
fot. ADAM WOJNAR/POLSKAPRESS/Polska Press/East News

Centralny Port Komunikacyjny będzie korzystać z elektrociepłowni, którą wybuduje w rejonie przyszłego lotniska Polska Grupa Energetyczna. Spółki poinformowały o podpisaniu porozumienia w tej sprawie.

Centralny Port Komunikacyjny to sztandarowa inwestycja rządów PiS. Planowane lotnisko ma nie tylko przejąć ruch z dotychczasowych portów lotniczych, lecz także stać się międzynarodowym hubem, obsługującym loty długodystansowe.

Budowa lotniska jeszcze się nie zaczęła, spółka już teraz zatrudnia jednak setki pracowników. Podpisanie umowy z PGE ma być kolejnym krokiem na wcielenie wizji polityków w życie.

PGE zbuduje elektrociepłownię dla Centralnego Portu Komunikacyjnego

Planowana elektrociepłownia ma być zasilana gazem ziemnym i wspierana instalacjami fotowoltaicznym. Produkcja energii elektrycznej oraz cieplnej ma się odbywać nie tylko na potrzeby CPK, lecz także spodziewanej infrastruktury biznesowej i mieszkaniowej, jak powstanie po uruchomieniu portu.

Z umowy będzie wynikało, że to my zbudujemy niskoemisyjne źródło energii. Planujemy, że będzie to elektrociepłownia o mocy od 60 do 100 MW. Będzie zasilana z gazem ziemnym i silnie wsparta OZE. Jako ciekawostkę można dodać, że będzie to też największa instalacja dostarczająca chłód w Polsce.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE

Wstępny szacunkowy koszt budowy wynosi 200-300 mln złotych. Ostateczna kwota ma zależeć od wybranych do implementacji rozwiązań. PGE oznajmiło, że prace przygotowawcze do budowy już się rozpoczęły.

Zobacz także

Nowa elektrociepłownia ma być wzorowana w dużej mierze na realizowanej koło Wrocławia Nowej EC Czechnica. Polska Grupa Energetyczna podkreśliła, że elektrociepłownia przy CPK będzie bardzo innowacyjnym rozwiązanie, jako że będzie w stanie dostarczać nie tylko ciepło, lecz także chłód.

Zagłosuj

Czy CPK ma szansę na odniesienie sukcesu?

Liczba głosów:

Centralny Port Komunikacyjny ma zainaugurować działalność w 2027 roku. Oprócz budowy samego lotniska niezbędne są także inwestycje infrastrukturalne, w tym wybudowanie nowych linii kolejowych.

RadioZET.pl/Money.pl