Zamknij

PGE: budowa kopalni działaniem na szkodę spółki

20.10.2020 10:17
węgiel
fot. Shutterstock

PGE chce uwolnić się od ciężaru utrzymywania polskiego górnictwa. Spółka chce postawić na odnawialne i zeroemisyjne źródła energii, a plany zaangażowania w budowę nowej kopalni węgla wprost nazywa działaniem na szkodę spółki.

PGE, polski gigant energetyczny, stawia na transformację. Zarówno tę energetyczną, mającą przynieść koniec emitowania gazów cieplarnianych do atmosfery, jak i biznesową. Lata dotowania górnictwa doprowadziły Polską Grupę Energetyczną do sytuacji, w której jest zmuszona „skoncentrować się na działaniach przynoszących zyski” oraz zwolnić 20 procent  pracowników.

Nowa strategia PGE zakłada osiągniecie neutralności klimatycznej podczas generowania energii do 2050 roku. Zmiany maja być wprowadzane znacznie szybciej, niż do tej pory: spółka ma odmienić swoje oblicze w ciągu dekady.

PGE uważa, że inwestowanie w kopalnie to działanie na szkodę spółki

Polskie górnictwo wywalczyło sobie u rządzących szczególne traktowanie. Nawet pożegnanie z wydobyciem węgla będzie odbywać się na warunkach, jakich nikt inny by nie otrzymał. Kopalnie, których działanie już dziś nie mają ekonomicznego uzasadnienia, będą utrzymywane z pieniędzy podatników do 2049 roku. Dekadę wcześniej giganci energetyczni mają zamknąć elektrownie węglowe.

Zobacz także

PGE, które przez ostatnie lata było zmuszane do dotowania górnictwa, zapowiedziało transformację mającą na celu powrót do wyższej rentowności. Do końca 2021 roku spółka chce wydzielić ze swoich struktur biznes węglowy, który będzie następnie sukcesywnie wygaszany.

Zobacz także

Jednocześnie spółka będzie inwestować w odnawialne i zeroemisyjne źródła energii. W takiej perspektywie inwestycję w budowę kopalni węgla brunatnego w Złoczewie prezes PGE uznał za działanie na szkodę spółki. Nie wykluczył jednak, że decyzję o zaangażowaniu się mógłby podjąć wydzielony, węglowy podmiot.

Spółka, która chce zwolnić ponad 20 000 pracowników, zamierza w najbliższej dekadzie wydać około 75 mld złotych na budowę zeroemisyjnych i niskoemisyjnych źródeł energii. W rezultacie ich udział w generowaniu energii ma wynosić w 2030 roku około 85 procent. Energia odnawialna ma odpowiadać za połowę całkowitej produkcji.

RadioZET.pl/money.pl