Zamknij

Skarb Państwa kupi spółkę budującą polską elektrownie jądrową

Michał Tomaszkiewicz
02.10.2020 14:17
elektrownia atomowa
fot. Shutterstock

PGE EJ 1 zostanie przejęta przez Skarb Państwa. Dotychczasowi akcjonariusze spółki - PGE, KGHM Polska Miedź, Enea i Tauron Polska Energia – przyznali, że inwestycja przekracza ich możliwości finansowe.

Elektrownie atomowe w Polsce powstaną w ciągu najbliższych lat. Budową i eksploatacją pierwszej z nich miała zając się spółka PGE EJ 1, stworzona przez największych na polskim rynku producentów energii elektrycznej z udziałem giganta KGHM.

Akcjonariusze poinformowali, że podpisali porozumienie z Skarbem Państwa, na podstawie której przejmie on 100 procent udziałów w PGE EJ 1 do 31 grudnia 2020 roku.

PGE EJ 1 będzie należeć do Skarbu Państwa. Spółka wybuduje elektrownię jądrową

List intencyjny zakłada, że przeprowadzone zostaną „wszelkie niezbędne działania” do przygotowania i dokonania transakcji nabycia przez Skarb Państwa 100 procent udziałów w spółce PGE EJ 1 do 31 grudnia 2020 roku. W umowie nie znalazł się zapis o zobowiązania stron do dokonania transakcji jej dojście do skutku zależy wyników negocjacji.

Zobacz także

Polska stawia na energię jądrową, gdyż jest to bezemisyjne i bezpieczne źródło energii. Prezydent Andrzej Duda podpisał w USA porozumienie o współpracy w budowie elektrowni atomowych w Polsce.

Zobacz także

Zadaniem PGE Ej 1 jest wybudowane pierwszego takiego obiektu w Polsce. Zadanie to może jednak być ponad siły finansowe udziałowców, którzy i tak muszą ponosić ogromne nakłady na dekarbonizację energetyki.

Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych. Dlatego dziś podpisujemy ze Skarbem Państwa list intencyjny otwierający negocjacje nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. W perspektywie szybkiego rozwoju odnawialnych źródeł energii i stopniowym wygaszaniu energetyki konwencjonalnej, energetyka jądrowa będzie ważnym elementem systemu energetycznego opartego na nisko i zeroemisyjnym wytwarzaniu.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE

Głównym udziałowcem PGE EJ 1 jest Polska Grupa Energetyczna, do której należy 70 procent akcji. Pozostali akcjonariusze - Enea, KGHM Polska Miedź oraz Tauron Polska Energia – mają po 10 procent walorów spółki.

Zagłosuj

Czy Polska powinna stawiać na energetykę jądrową?

Liczba głosów:

PGE EJ 1 znajduje się na etapie opracowania raportów o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz raportu lokalizacyjnego. Pod uwagę brane są dwie miejscowości: Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) oraz Żarnowiec (gmina Krokowa i Gniewino). Raporty mają być gotowe w drugiej połowie 2021 roku.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl