Zamknij

PFR umarza subwencje z tarczy. Tysiące firm nie musi zwracać pieniędzy

07.06.2021 14:42
PFR umarza subwencje z tarczy. Tysiące firm nie muszą zwracać pieniędzy
fot. Piotr Molecki/East News

Polski Fundusz Rozwoju umorzył już subwencje kilkudziesięciu tysiącom firm. Szef PFR Paweł Borys tłumaczy, jakie są powody utrzymania tak wysokiego wskaźnika.

Lockdown sparaliżował wiele sektorów gospodarki. Obostrzenia wprowadzone pierwotnie na dwa tygodnie, zostały z nami kilkanaście miesięcy. W efekcie część firm zamknęła działalność lub stanęła na skraju bankructwa.

Wsparciem ze strony rządu miała być tarcza antykryzysowa. Wielu właścicieli firm podkreślało, że nie jest to wystarczająca pomoc od państwa. Teraz okazuje się, że wiele firm nie będzie musiało oddawać udzielonego wcześniej wsparcia finansowego.

PFR umarza subwencje dla firm

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował w TOK FM, że wskaźniki umorzenia będą najprawdopodobniej na dość wysokim poziomie, bo w czasie pandemii większość firm utrzymała poziom zatrudnienia.

W tej chwili 250 tys. firm otrzymało w swojej bankowości elektronicznej formularze umorzenia. Przypominamy, że każdy przedsiębiorca, który przed rokiem otrzymał subwencje finansowe z PFR powinien w swojej bankowości elektronicznej wejść, zapoznać się z formularzem, złożyć wniosek o umorzenie. Ponad 150 tys. firm już to zrobiło i na podstawie tego będą wydawane decyzje o umorzeniu

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Szef PFR powiedział, powołując się na dane ZUS, że blisko 90 proc. firm w czasie pandemii utrzymało w pełni zatrudnienie sprzed roku. Oznacza to, że wskaźniki umorzenia będą najprawdopodobniej na dość wysokim poziomie. - Teraz te liczby będą rosły. Do lipca tych decyzji będzie blisko 340 tys. - podkreślił Borys.

Zwrot z tarczy antykryzysowej

Podstawowym warunkiem dla mikroprzedsiębiorców było utrzymanie zatrudnienia. Paweł Borys szacuje, że kwoty umorzeń mogą wynieść ok. 70 proc. Co ma na to wpływ? Przede wszystkim utrzymanie miejsc pracy.

- W przypadku małych i średnich firm kwota umorzenia zależała także od tego, czy firmy miały straty za ten okres, nie tylko czy utrzymały zatrudnienie. Jak widzimy, dane z sektora przedsiębiorstw są dość dobre. Mamy najwyższe marże netto w sektorze przedsiębiorstw od 10 lat w pierwszym kwartale, więc spodziewamy się, że umorzenia będą na niższym poziomie, bliżej 50-55 proc. otrzymanej subwencji – Paweł Borys, szef PFR.

Jest też grupa przedsiębiorców, która otrzymała odmowę umorzenia wniosku. Szef PFR tłumaczy, że takie sytuacje mają miejsce. Jaka jest wtedy procedura? "Przedsiębiorcy dostają informacje o konieczności złożenia dodatkowych dokumentów, dotyczy to kwestii pełnomocnictw, wyjaśnienia zatrudnienia bądź stwierdzonego ryzyka nadużyć, nieprawidłowości, w przypadku których prosimy Krajowa Administrację Skarbową o wykonanie kontroli bezpośrednio w firmie. Łącznie zidentyfikowaliśmy ok. 3 tys. takich firm, czyli poniżej 1 proc. wszystkich beneficjentów tarczy, tam gdzie mamy wątpliwości, co do złożonych oświadczeń lub identyfikujemy jakieś zagrożenia" poinformował Paweł Borys.

W sumie z tarczy PFR w czasie koronakryzysu skorzystało 348 tys. mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Trafiły do nich subwencje na łączną kwotę prawie 61 mld zł.

RadioZET.pl/PAP