Zamknij

PFR o końcu lockdownu. Jest gorzej, niż mówił rząd

12.04.2021 07:49
Paweł Borys
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Politycy i lekarze dość zgodnie wskazywali do tej pory na czerwiec 2021 roku jako przełomowy miesiąc dla znoszenia obostrzeń. Paweł Borys, szef Polskiego Fundusz Rozwoju, przedstawił bardziej pesymistyczną wizję.

Lockdown zależy od przebiegu pandemii; im więcej zachorowań, hospitalizacji i zgonów, tym dłużej będzie trwać. Przed 18 kwietnia 2021 dowiemy się, jakie perspektywy na zniesienie obostrzeń będziemy mieć w najbliższej przyszłości; na szybkie pożegnanie z restrykcjami nie ma jednak co liczyć.

Złą wiadomość przekazał Paweł Borys, szef Polskiego Fundusz Rozwoju, wskazując na bezpośrednie powiązanie lockdownu także z  przebiegiem programu szczepień. Punktem przełomowym w wakcynacji rzeczywiście ma być czerwiec 2021, oznacza to jednak wycofywanie obostrzeń dopiero w lipcu 2021.

Kiedy koniec lockdownu? PFR uważa, że wakacje spędzimy z obostrzeniami

Bank Pekao wyliczył, że początek realnego znoszenia restrykcji przypadnie w czerwcu 2021. Politycy i specjaliści są zgodni, że na wcześniejszy powrót do normalności nie ma co liczyć: minister zdrowia Adam Niedzielski wprost powiedział, że majówki w tym roku nie będzie, a Arrtur Zaczyński, szef szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym wytłumaczył, że jeśli wybierzemy się na wyjazdy w maju, to w wakacje wciąż jeszcze będzie ciągnął się lockdown.

To zupełnie inne wiadomości, niż do tej pory były przekazywane przez rząd. W marcu 2021 padła pierwsza konkretna data rozpoczęcia całkowitego znoszenia obostrzeń: proces ten miał zacząć się bezpośrednio po Wielkanocy, ale trzecia fala okazała się być groźniejsza, niż przypuszczano.

Z tego powodu nawet czerwiec 2021 staje się pod względem wycofywania restrykcji coraz mniej prawdopodobny, o czym przyznał Paweł Borys w programie „Studio Biznes”.

Liczę, że to jest już ostatnia prosta. To znaczy, że przedsiębiorcy mogą uzyskać większą przewidywalność i pewność swojej aktywności naprawdę już w perspektywie czerwca, lipca, kiedy program szczepień osiągnie już taki poziom, że wszystkie grupy podwyższonego ryzyka, osoby starsze, będą zaszczepione i spadnie śmiertelność, ponieważ to jest główny powód restrykcji.

Paweł Borys

Rząd oficjalnie nie potwierdził jeszcze przedłużenia lockdownu, ale w rozporządzeniu już teraz znalazł się zapis o objęciu wypłatami dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym, przysługującym rodzicom opiekującym się dziećmi pozostającymi z powodu obostrzeń w domach, na tydzień 19-25 kwietnia 2021.

Ze strony rządu pojawiły się także informacje, które niosą odrobinę nadziei. Piotr Muller nie wykluczył, że politycy przychylnie potraktują apel branży gastronomicznej o możliwość przyjmowania gości w ogródkach podczas majówki.

RadioZET.pl/gazeta.pl/Business Insider Polska