Zamknij

Będą pieniądze na nowy start dla firm. Jak otrzymać wsparcie?

08.07.2020 12:42
PARP. Dofinansowanie na nowy start dla firm
fot. Shutterstock/Master1305 (ilustracyjne)

Rusza program pod hasłem „Nowy start”. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wesprze tych przedsiębiorców, którzy przez koronakryzys musieli zamknąć biznes i zdecydowali się na powrót na rynek.

Koronakryzys wymusił na przedsiębiorcach szukanie oszczędności, cięcia pensji i redukcję zatrudnienia. Część firm nie przetrwała kryzysu i zniknęła z rynku. Program „Nowy start” ma pomóc tym przedsiębiorcom, którzy wznawiają działalność.  

PARP informuje, że chodzi o wsparcie przedsiębiorców, którzy ponieśli porażkę biznesową i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą. Na pieniędze mogą liczyć mikro, małe i średnie firmy.

15 milionów dla przedsiębiorców. Jak uzyskać wsparcie?

PARP ogłosiła konkurs dla przedsiębiorców. Nagrodą jest dofinansowanie, "które sprawi, że powrót na rynek będzie łatwiejszy". Mowa o 15 mln złotych.

Zobacz także

O wsparcie mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy "w ciągu 24 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, a następnie w okresie 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu ponownie podjęli działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub jako wspólnicy spółki prawa handlowego".

Zobacz także

Zaznaczono, że do konkursu mogą przystąpić firmy z sektora MŚP ponownie rozpoczynające działalność gospodarczą, "które w ciągu 24 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu zaprzestały prowadzenia działalności gospodarczej, która była aktywna przez co najmniej 18 miesięcy".

Na stronie PARP czytamy, że pieniądze w ramach programu można przeznaczyć na „pomoc w poznaniu przyczyn niepowodzenia i rozwój kompetencji w zakresie prowadzenia firmy, aby uniknąć kolejnej porażki w przyszłości”. Pieniądze mają też wesprzeć przedsiębiorców a adaptacji do ciągłych zmian na rynku i zapewnić  zatrudnienie w polskich firmach.

Skąd PARP ma pieniądze na wsparcie? Jak czytamy, program jest w 100 procentach dofinansowany ze środków funduszy unijnych oraz budżetu państwa.

Wnioski można składać do 30 listopada 2022 roku.

RadioZET.pl/PAP