Zamknij

Siłownie tylko dla zaszczepionych? Dworczyk odpowiada

05.01.2021 10:45
Siłownie otwarte dla zaszczepionych?
fot. Marek BAZAK/East News

Czy po zaszczepieniu się będzie można pójść na siłownię? Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk wyjaśnił, na czym polega status osoby zaszczepionej.

Szczepienia przeciw Covid-19 ruszyły. Ci, którzy się na nie zdecydują, zyskają nie tylko odporność na wirusa, ale także dodatkowe przywileje.

O statusie osoby zaszczepionej mówił radiowej Jedynce szef KPRM Michał Dworczyk.

Zaszczepieni będą mogli pójść na siłownie? Dworczyk o „benefitach”

Ruszyły szczepienia w tzw. zerowej grupie, do której należą m.in. medycy. Michał Dworczyk w radiowej Jedynce mówił, na czym polega status osoby zaszczepionej i na jakie przywileje mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na taki krok.

W moim przekonaniu na żadne szczególne przywileje takie osoby nie powinny liczyć, natomiast wprowadziliśmy w narodowym programie szczepień status osoby zaszczepionej. To wynika z jednego faktu - osoba, która skutecznie zostaje zaszczepiona staje się nie tylko sama bezpieczna, ale staje się też bezpieczna dla innych - otrzymujemy gwarancję, że nie będzie zarażała innych 

Michał Dworczyk

Narodowy Program Szczepień wprowadza pojęcie „status osoby zaszczepionej”. Jak czytamy w dokumencie, przyjęcie szczepionki będzie potwierdzone przez specjalny system, który będzie umożliwiał weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie). Poza zwolnieniem z obowiązku kwarantanny nawet po kontakcie z osobą zakażoną, zaszczepieni będą mogli bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia. Ci, którzy zostaną zaszczepieni, nie będą także uwzględniani w limitach dotyczących spotkań towarzyskich.

Zobacz także

Czy to zamknięty katalog „benefitów”? Michał Dworczyk był pytany w radiowej Jedynce m.in. o możliwości otwarcia siłowni i klubów fitness dla zaszczepionych. Takie rozwiązanie byłoby korzystne dla klientów tych klubów, a branży od miesięcy zamrożonej przez lockdown pozwoliłoby na odrobienie strat.

- Nadmierne różnicowanie statusu osób, które są zaszczepione i tych, które jeszcze nie przyjęły szczepionki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy ograniczoną możliwość dostępu do szczepień nie byłoby dobrym rozwiązaniem - przekonywał szef KPRM.

Polityk dodał, że takie działanie mogłoby być niesprawiedliwe względem tych, którzy czekają na szczepionkę.

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio