Zamknij

Otwarte bary, restauracje i kawiarnie. Oto nowe zasady

18.05.2020 08:40
Otwarcie restauracji. Zasady dla branży i dla klientów
fot. Shutterstock/David Tadevosian (ilustracyjne)

Ruszył kolejny etap luzowania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. W poniedziałek 18 maja działalność będą mogli wznowić właściciele barów i restauracji.

W ramach trzeciego etapu "odmrażania" gospodarki przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej będą mogli wznowić działalność.

Bary, restauracje i kawiarnie, które dotąd serwowały posiłki na wynos, będą mogły wrócić do dawnego trybu funkcjonowania. To także okazja to odrobienia strat, które wywołała epidemia koronawirusa.

Restauracje mogą odrobić straty. 647 mln zł długu w gastronomii

Koronawirus zamroził biznesy wielu przedsiębiorców. Ci działający w branży gastronomicznej musieli zamknąć restauracje i bary lub ograniczyć się do serwowania dań na wynos. Dla większości taka sytuacja oznacza kryzys finansowy. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że dług w branży na koniec marca bieżącego roku przekroczył 647 mln zł.

Zobacz także

W raporcie wskazano też, że z powodu koronawirusa dwie trzecie firm musiało zawiesić działalność . Z danych wynika, że branża jeszcze przed lockdownem miała długi, które zostały spotęgowane przez kryzys wywołany epidemią koronawirusa.

Autorzy raportu BIG InfoMonitor podkreślili, że wielu przedstawicieli branży gastronomicznej optymistycznie liczy, że kolejny etap luzowania ograniczeń będzie okazją do odrobienia strat, ale to powrót do obrotów sprzed epidemii będzie niemałym wyzwaniem.

Należy jednak pamiętać, że szczegółowe rozwiązania zakładają jednak konieczność daleko idących modyfikacji sposobu prowadzenia działalności, co nie będzie obojętne dla finansów restauratorów. Użycie na szeroką skalę środków ochrony osobistej, jasno określone limity liczby gości i odległości między nimi, ewentualne instalowanie przegród itp., a także obawy samych klientów dotyczące bezpieczeństwa i własnego zdrowia – to wszystko powoduje, że branża nie może być pewna swojej przyszłości 

czytamy w raporcie BIG InfoMonitor

Restauracje i bary otwarte. Na jakich zasadach?

Placówki gastronomiczne mogą wznowić działalność pod warunkiem przestrzegania zaleceń rządowych. Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i przedstawicielami branży gastronomicznej, przygotowało wytyczne do funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii.

Placówki gastronomiczne mogą prowadzić działalność zarówno na wynos jak i obsługiwać klientów na miejscu. O czym należy pamiętać? Według zaleceń resortu, właściciel restauracji powinien stworzyć takie warunki pracy, by gwarantowały one zachowanie bezpiecznych odległości między pracownikami. Tam gdzie to możliwe, do komunikacji wykorzystywane mają być telefony komórkowe i internet.

Zobacz także

  • Kluczowym zaleceniem jest zachowanie bezpiecznej odległości i środków higieny dla gości. Przedsiębiorcy działający w branży zobowiązani są  regularnie dezynfekować powierzchnie w restauracjach i kawiarniach z miejscami do siedzenia.
  • Klienci stojący w kolejce do kas powinni zachować 2-metrowy dystans. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu. Dozowniki z płynem do dezynfekcji mają się znajdować w obszarze sali jadalnej i przy wyjściu z lokalu.
  • Właściciele restauracji muszą też pilnować liczby klientów przebywających w lokalu. Kucharze i kelnerzy zobowiązani są nosić maseczki i rękawiczki. Po wyjściu gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/PAP