Zamknij

Otwarcie restauracji 15 maja 2021. Nie ma już wolnych stolików

30.04.2021 12:57
stoliki w ogródku gastronomicznym
fot. Mateusz Jagielski/East News

Restauracje zaczną przyjmować gości w ogródkach od 15 maja 2021. Większość Polaków, która chce wybrać się tego dnia do miasta ze znajomymi, nie ma na to szans. Telefony o rezerwację zaczęły się jeszcze w czasie konferencji premiera i ministra zdrowia 28 kwietnia 2021.

Lockdown dał się mocno we znaki gospodarce i Polakom, którzy stęsknili się bardzo chociażby za możliwością spędzenia wspólnie czasu w barze lub restauracji. W maju 2021 zacznie wracać normalność w związku z zaplanowanym znoszeniem obostrzeń. Przy stoliku w ogródku gastronomicznym będzie można zasiąść 15 maja 2021.

Większość restauracji nie ma już wolnych terminów na 15 i 16 maja 2021, czyli sobotę i niedzielę. Wyścig o zrobienie rezerwacji zaczął się jeszcze w czasie konferencji. Przedsiębiorcy wspominają, że pierwsze telefony otrzymali minuty po słowach premiera o odmrożeniu branży.

Nie ma już prawie wolnych stolików w ogródkach. Niemal wszystkie zarezerwowane

Polacy zamierzają dokładnie i wyczerpująco korzystać z usług odmrożonych branż. 4 maja 2021, gdy otworzą się sklepy w galeriach, można spodziewać się tłumów w centrach handlowych. Na szturm, jaki Polacy zamierzają przypuścić na otwierane 15 maja 2021 restauracje, przedsiębiorcy nie zdołają się w pełni przygotować.

Już teraz wiadomo, że chętnych będzie znacznie więcej, niż możliwych do zaoferowania miejsc. Prowadzący restauracje przyznają, że mają już komplet rezerwacji nie tylko na weekend 15-16 maja 2021, lecz także na kilka dni po nim.

O sytuacji branży opowiedział serwisowi money.pl Maciej Nowaczyk, właściciel wrocławskiej restauracji La Maddalena.

Cieszymy się. Dwie minuty po słowach premiera zaczął dzwonić telefon i dziś już nie mamy wolnych miejsc na 15 i 16 maja. Rozmawiamy ze wspólnotą mieszkaniową, byśmy mogli wystawić większą liczbę stolików na ogólnie dostępnym tarasie. Wszystko by zachować dystans i jednocześnie standardową liczbę gości.

Maciej Nowaczyk

Część restauracji nie przyjmuje jeszcze rezerwacji, tłumacząc to brakiem rozporządzenia regulującego działanie ogródków. Przepisy mają pojawić się po długim weekendzie. Dopiero po zapoznaniu się z nimi i oszacowaniu liczby miejsc oferowanych klientom zostaną one zaoferowane.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że konkurencja do stolików będzie duża. Oprócz klientów indywidualnych o zarezerwowanie terminów walczą także rodzice dzieci idących do komunii oraz klienci biznesowi.

RadioZET.pl/money.pl