Zamknij

Przedszkola otwarte od 6 maja. Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym?

29.04.2020 11:35
Otwarcie przedszkoli a zasiłek opiekuńczy. Do kiedy można pobierać
fot. Gargonia/shutterstock (ilustracyjne)

Żłobki i przedszkola zostaną otwarte 6 maja – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Pobieranie zasiłku opiekuńczego w wyjątkowych przypadkach nadal jednak będzie możliwe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rząd zdecydował o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli już 6 maja. To od samorządów zależy decyzja o wznowieniu działalności tych placówek. Lokalni włodarze muszą mieć na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W związku z epidemia koronawirusa włodarze mogą zdecydować o ograniczeniu liczebności grupy przedszkolnej lub ograniczeniu liczby dzieci objętych opieką w żłobkach. Samorządowcy mogą także zamknąć żłobki i przedszkola. Wówczas rodzice, którzy zrezygnują z pracy na rzecz opieki na dzieckiem mogą nadal ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Zgodnie z przepisami, mają bowiem do tego prawo gdy decyzją samorządu placówki oświaty są zamknięte lub gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Jak jednak zapowiedział premier Morawiecki, rząd rozważy także wprowadzenie nowych form opieki nad starszymi dziećmi.

W kolejnych etapach rozważymy formę opiekuńczą w klasach 1-3, by odciążyć rodziców, którzy muszą wrócić do pracy

– mówił Morawiecki

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia, którzy w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli wzięli wolne w pracy, by zostać w domu z dziećmi. Takie świadczenie przysługuje jednemu z rodziców, a okres jego pobierania nie zależy od liczby dzieci.

O takie świadczenie mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Zobacz także

Zasiłek adresowany jest także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Świadczenie przysługuje także rodzicom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy w związku z epidemią nie mogą uczęszczać  np. do placówek integracyjnych.

RadioZET.pl