Zamknij

Hotele i pensjonaty znów otwarte. Oto wytyczne dla branży

30.04.2020 08:25
Otwarcie hoteli i pensjonaty. Wytyczne GIS i resortu rozwoju
fot. Shutterstock/Dmitry Kalinovsky (ilustracyjne)

Branża hotelarska ma szansę wrócić do kondycji sprzed epidemii. 4 maja możliwe będzie otwarcie hoteli i pensjonatów. Warunkiem będzie jednak przestrzeganie zaleceń resortu rozwoju.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Hotelarze, restauratorzy i przedstawiciele branży cateringowej odnotowali gigantyczne straty przez epidemię koronawirusa. Jak wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że na początku kwietnia branża miała aż 242 mln zł zaległości. „A w liczbach tych nie odbija się jeszcze wpływ koronawirusa” – czytamy w raporcie.

Hotelarze walczą o przetrwanie

Hotele i pensjonaty decyzją rządu zamknięte są od początku kwietnia. Od tamtego czasu dług hotelarzy rósł, a sami przedsiębiorcy zostali odcięci od źródła zarobku.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego w swoim raporcie podaje, że ponad 80 procent przedsiębiorców działających w branży ratowało swoje finanse wnioskując o dofinansowanie do pensji pracowników. 69 procent hotelarzy przyznało się do zmniejszenia etatów, 47 procent zaś skorzystało z postojowego. Branża może jednak odetchnąć z ulgą i planować wznowienie działalności.

Jak zapowiedział podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, w ramach drugiego etapu odmrażania gospodarki, od 4 maja hotele i pensjonaty mogą znów być otwarte.

Co zrobić przed otwarciem pensjonatu, czyli wytyczne dla hotelarzy

- Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa – informuje resort rozwoju. Ministerstwo Rozwoju, w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedstawicielami branż, przygotowało wytyczne, które określają, w jaki sposób można bezpiecznie oferować usługi i z nich korzystać w okresie epidemii koronawirusa w Polsce. Oto wytyczne dla branży hotelarskiej.

Zobacz także

Liczba klientów limitowana. Resort informuje, że przedsiębiorcy powinni w widocznym miejscu przed hotelem lub pensjonatem umieścić informację o maksymalnej liczbie klientów, którzy  mogą jednocześnie przebywać  w danej części budynku. 

Środki bezpieczeństwa. Na terenie pensjonatów i noclegowni powinny znaleźć się dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości. Chodzi  w szczególności o dozowniki przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind, punktów gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet. Resort rozwoju rekomenduje także zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji.

Sprzątanie. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa, po każdym kliencie zaleca się rutynowe sprzątanie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia. Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji.  

Otwarcie hoteli a restauracje i siłownie. Wznowienie działalności hoteli nie ma związku z działalnością hotelowych barów czy restauracji. Lokalne gastronomiczne mogą sprzedawać posiłki wyłącznie na wynos. Restauracje hotelowe mogą zatem wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu. Siłownie, przestrzenie rekreacyjne i baseny, znajdujące się na terenie obiektu, pozostają zamknięte.

Szczegółowe wytyczne znajdują się na stronie www.gov.pl>>>

– Jesteśmy zadowoleni, że branża hotelarska otrzymała konkretne wytyczne, które pozwolą nam funkcjonować w czasie epidemii od 4 maja, w taki sposób, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo gościom i naszym pracownikom. Dużym sukcesem konsultacji dotyczących wytycznych jest otwarcie gastronomii w hotelach dla gości oraz możliwość wynajmu sal konferencyjnych przy zachowaniu odpowiednich rygorów – mówi Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP. – Apelujemy do branży hotelarskiej, by podporządkowała się wszystkim wytycznym, dzięki czemu hotele będą mogły przyjmować gości, minimalizując ryzyko zarażenia koronawirusem – podkreśla prezes Izby.

RadioZET.pl/KRD/IGHP/gov.pl