Zamknij

Związkowcy za otwarciem galerii handlowych. Oto ich warunki

19.11.2020 18:34
Solidarność za otwarciem galerii
fot. Mateusz Jagielski/East News

Handlowcy zaapelowali do „Solidarności” o dołączenie się do apelu w sprawie otwarcia galerii handlowych. Związkowcy są za, ale stawiają warunki.

Handlowcy od tygodni apelują o szybkie, ponowne otwarcie galerii handlowych. Od 7 listopada mogą w nich działać jedynie sklepy spożywcze i punkty usługowe.

Apel Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług w sprawie ponownego otwarcia centrów handlowych poparła także handlowa „Solidarność”. Związkowcy mają jednak kilka zastrzeżeń.

Otwarcie galerii tylko przy dodatkowych procedurach

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług, który zrzesza setki firm handlowych, w połowie listopada zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ponownego otwarcia wszystkich sklepów w galeriach.

Zobacz także

Handlowcy zaznaczali, że zamknięcie sklepów w okresie przedświątecznym niesie za sobą gigantyczne straty dla branży.

„O odrabianiu strat już nikt nawet nie myśli. Chodzi jedynie o przetrwanie. Tym bardziej, że możliwości finansowania bieżącej działalności bardzo mocno się ograniczyły po pierwszym lockdownie. Mówiąc wprost, nie ma czym zabezpieczyć ewentualnych kolejnych kredytów. Sytuacja jest skrajnie trudna” – czytamy w apelu ZPPHiU.

Nieoczekiwane wsparcie nadeszło ze strony handlowej „Solidarności”, która zgodziła się poprzeć przedsiębiorców. W ocenie związkowców otwarciu galerii powinno jednak towarzyszyć wprowadzenie dodatkowych procedur bezpieczeństwa oraz utrzymanie obecnych ograniczeń handlu w niedziele.

 Alfred Bujara, szef handlowej „Solidarności” mówił o powodach przyłączenia się związkowców do apelu przedsiębiorców.

Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ Solidarność w pełni rozumie dramatyczną sytuację, w której znalazły się sklepy działające w galeriach handlowych. W odróżnieniu od sieci sklepów wielkopowierzchniowych i dyskontów są to głównie polskie firmy. Dzisiaj wielu z nich grozi upadłość, a dziesiątkom tysięcy pracowników utrata zatrudnienia. Dlatego postanowiliśmy przyłączyć się do  apelu przedsiębiorców 

Alfred Bujara

Bujara zaznaczył, że ponownemu otwarciu galerii powinny towarzyszyć dodatkowe procedury bezpieczeństwa.

Zobacz także

Warunkiem umożliwienia klientom zakupów byłoby uprzednie zmierzenie temperatury przed wejściem do sklepu. Związkowcy chcą ponadto trzymać się limitów liczby klientów w sklepach – 1 osoba mogłaby przebywać maksymalnie na 20m2.

„Solidarność” chce także, by młodzież do 16 roku życia mogłaby przebywać w galeriach wyłącznie z rodzicem lub dorosłym opiekunem.

– Uważamy, że obowiązek egzekwowania tych obostrzeń powinien dotyczyć przede wszystkim właścicieli galerii handlowych, a nie tylko podnajemcom powierzchni handlowej. Jednocześnie w naszym wystąpieniu do premiera Morawieckiego podkreśliliśmy, że ograniczenia dotyczące handlu w niedziele należy utrzymać w obecnym kształcie. W tej kwestii nasze stanowisko jest jasne i niezmienne – zaznacza Alfred Bujara.

RadioZET.pl/mat.pras